Üniversite Öğrencilerini Rahatsız Etmemek İçin Kibarca Havlamayı Öğrenen Sevimli Köpek Dudley ile Tanışın – biliyomuydun.com

Üniversite Öğrencilerini Rahatsız Etmemek İçin Kibarca Havlamayı Öğrenen Sevimli Köpek Dudley ile Tanışın

Dünya 23 Temmuz, 20:14'de eklendi

Evde bahçenizde olsa köpek beslemek özellikle şikayetçi komşularınız varsa zor olabiliyor.

Ama Dudley isimli bu köpek, komşularının da gönlünü hoşnut tutmayı çok iyi biliyor

Görüp görebileceğiniz en kibar köpekle tanışın, ismi Dudley. Kendisi komşularının gönlünü hoşnut tutmayı çok iyi biliyor

Dudley, Greenville Üniversitesi’nin yurdunda babası Brian Gertler ile birlikte yaşıyor.

Ee, üniversitede bir sürü insan dostu mevcut. Hepsi onu sevmek için sıraya giriyor. O da onları mutlu etmek için elinden geleni yapmaya hazır

Brian ve eşi Dudley’i sahiplendikten sonra onun çok da sessiz bir köpek olmadığını fark ettiler. Çünkü Dudley’nin oyun istediği zamanda ailesinin dikkatini çekmek için aşırı yüksek sesle havlama huyu vardı. Ayrıca onlar evde yokken de yalnızlıktan havlıyordu.

Yüksek sesli bir köpeğin yurt kampüsünde yaşaması pek kolay olmadı tabii. Uyumaya, ders çalışmaya çalışan öğrencilerden şikayetler gelmeye başladı. Neyse ki bu problemin bir çözümü vardı.

Dudley’i eğitmeye çalışıyorduk ve öğrettiğimiz numaralardan biri ‘konuş’tu. ‘Konuş’ dediğimizde havlardı ama bir süre sonra tembellikten sadece havlarmış gibi yapmaya başladı. Ben de o her bunu yaptığında onunla oyun oynamanın ya da ona ödül vermenin iyi bir fikir olabileceğini düşündüm. diyor Brian.

Hal böyle olunca Dudley de heyecanlandığında fısıldarmış gibi havlamaya başladı

Hala bazen normal sesle havlıyor, mesela başka köpeklerle oynarken. Öğrenciler de Dudley’nin bu kibarlığından oldukça etkilenmiş ve memnun. Fısıldayarak havlamaya başladığından beri hiç şikayet almadığını da ekliyor Brian.

Pozitif yöntemlerle negatif bir durumla baş edebildikleri için çok mutlu Brian

“Onu yüksek sesle havlıyor diye cezalandırmak istemedik. Cezalandırma yöntemine başvurmak istemedik. Sadece komşularımıza saygılı olmak istedik.” diyerek örnek bir davranış sergiliyor Brian.

Keşke herkes cezalandırma yönteminden de bu şekilde pozitif yöntemler uygulasa değil mi? Kibar Dudley belli ki bizimle aynı fikirde.

kaynak: https://www.thedodo.com/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.