Zeki misiniz, akıllı mı? Zeki İnsanlar ve Akıllı İnsanlar Arasındaki Herkesin Göremediği 10 İnce Fark – biliyomuydun.com

Zeki misiniz, akıllı mı? Zeki İnsanlar ve Akıllı İnsanlar Arasındaki Herkesin Göremediği 10 İnce Fark

Yaşam 23 Temmuz, 20:35'de eklendi

1. Zeki insanlar çabuk anlama yetisine sahipken; akıllı insanlar sindirerek öğrenirler ve daha derin anlamlar çıkarırlar.

2. Zeki insanların öğrenme süreçleri sistematik ve mantık arayan bir yol izlerken; akıllı insanlara bu süreçte duyguları ve mantığı eşlik eder.

3. Zeki insanlar fikirlerini ve düşüncelerini ifade etmeyi severler; akıllı insanlar diğerlerini dinler ve gerektiği yerde yorum yaparlar.

4. Zeki insanlar yeteneklerinin farkındadır ve kendilerine güvenirler; akıllı insanlar zayıf yönlerinin farkındadır ve daha fazla öğrenmek için alçakgönüllü davranırlar.

5. Zeki insanlar teknolojiyi ve yeniliklerini takip ederler; akıllı insanlar tecrübelerine güvenirler ve geçmişte yaşadıklarından yola çıkarak kendilerini yönlendirirler.

6. Zeki insanlar sorunları çözmek için bilgilerine güvenirler; akıllı insanlar sezgilerine güvenirler.

7. Zeki insanlar sorunları verimli bir şekilde çözdükleri zaman mutlu olurlar; akıllı insanlar diğer insanlara ilham kaynağı olarak kendilerini mutlu ederler.

8. Zeki insanların genelde arası sayılarla iyidir, kendi problemlerini çözme konusunda iyidirler. Ancak akıllı insanların çoğunda durum böyle değildir. Akıllı insanlar, diğer insanlarla olan ilişkilerini kullanarak problemleri başarılı bir biçimde çözebilirler.

9. Zeki insanlar kendi ellerinden gelmeyecekleri düşündükleri işlerin altına girmezler. Mantıkçıdırlar. Ancak akıllı insanlar iletişim yetenekleriyle kendi boylarını aşan işlerinde altına girmeye cesaret edebilirler.

10. Zeki insanlar daha çok keskin yetenek gerektiren iş konumlarında başarılıdırlar. Bir firmanın en güvendiği eleman ya da iş yerinde fikrine başvurulan kişiler hep zeki insanlardır.

Ancak akıllı insanlar, zeki insanlar kadar keskin zekalı olmasalar bile genellikle o iş yerinin patronu olan kimselerdir.

Çünkü zeki insanlar mantık çerçevesinde hareket ederek risk almaktan kaçınabilirken, akıllı insanlar zekanın ve mantığın tersine hareket ederek risk alabilirler ve bu yüzden çok zeki olmasalarda mantık ve duygusallığı birleştirebildiklerinde çok büyük başarılar elde edebilirler.

Kısacası zeki insanlar ve akıllı insanlar birbirlerine çok benzesede duygusal ilişkiler ve olaylara yaklaşım açılarının farklılıklarından kaynaklı sebeplerden ötürü birbirlerinden ayrılıyorlar.

Peki siz? Zeki misiniz, akıllı mı?

kaynak: http://www.ferizlide.com/5107-zeki-insanlarin-10-ouml-zelligi-haberi.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.