Rüyada Yemek Görmek, Rüyada Yemek Yemek Ne Anlama Gelir – biliyomuydun.com

Rüyada Yemek Görmek, Rüyada Yemek Yemek Ne Anlama Gelir

Yaşam 24 Temmuz, 12:20'de eklendi

Aşerme Nedir?

Aşerme, hamilelik belirtileri başladığı andan itibaren bayanların, zamansız bir şekilde, farklı yiyecekleri arzulaması demektir. Hamilelik dönemiyle bütünleşen aşerme olayında bayanlar, mevsimi olmayan yiyeceklere daha  çok istek duymaktadırlar.

Aşerme olayı, özellikle gece geç saatlerde sıklıkla gerçekleşmektedir. Birden, akla gelmeyecek bir yiyeceğe karşı istek duyan kadın, aşırı derecede yemek yeme arzusuyla uyanmaktadır. Peki bu duruma ne sebep olur? Aşermenin rüyada yemek yemek ile bir ilgisi var mıdır? gibi soruların cevabı olarak, aşağıdaki yazımızdan aşerme ile ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Neden Aşerilir?

Hamilelik, bayanların hormonal dengesini tümüyle değiştirmektedir. Bu değişiklikler, bazı bayanlarda iştahsızlık, bazılarında da aşırı iştahlılık şeklinde görülebilir. Gebe olan her kadın aşerse de, etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Henüz bilimsel olarak tam bir açıklaması bulunmayan aşerme, farklı sebeplere dayandırılmaktadır.

Aşerme, normal yiyeceklere karşı olabileceği gibi, zamansız ve mevsimsiz yiyeceklere de olabilir. Aslında aşermenin en önemli özelliği, olmadık zamanda, olmadık yiyeceklere ilgi duyulmasıdır. Hatta bu ilgi, yiyecek dışındaki, farklı maddelere karşı da olabilir. Bu noktada, aşerme nedir? sorusunun cevabı daha da belirginleşmektedir.

Yani, hamilelik belirtileri ile başlayan hormonal değişikliklerin sebep olduğu vücutta oluşan vitamin eksiklikleri, farklı yiyecek ve maddelere karşı yeme isteği uyandırmaktadır.  Buna da aşerme adı verilmektedir. Örneğin; hamileliğin belirli dönemlerinde, kişinin canı, toprak başta olmak üzere, sigara külü, çimento, buz olmak üzere garip maddeler çekebilir.

Bu durum, tamamen vücuttaki vitamin eksiklikleriyle alakalıdır. Özellikle, demir eksikliğine bağlı olarak bu maddeleri yeme isteği duyulabilir. Yani aşermek, kansızlık ve vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen bir durumdur denilebilir. Aşermenin en mantıklı bilimsel açıklaması budur. Ancak, halk arasında gelenekselleşmiş hale gelen aşerme için, birçok farklı söylenti vardır.

Aşerme nedir? sorusunun cevabı için anlatılanlara göre aşeren kadın, canının çektiği yiyeceği yiyemezse ve o anda vücudunun herhangi bir bölgesine dokunursa, o bölgede arzu edilen yiyeceğe benzer bir leke oluşur.

Örneğin; canı kiraz çeken hamile bayan o anda kiraz bulup yiyemezse ve herhangi bir yerine dokunursa, bebek doğduğunda, bebeğin o bölgesinde kiraza benzer bir leke oluşur. Bunlar tabi ki, bilimsel dayanağı olmayan, tamamen gelenekselleşmiş tabirlerdir. Aşerme nedir? sorusunun bilimsel tek cevabı, yukarıda bahsettiğimiz gibi hormonal değişiklikler, kansızlık ve vitamin eksikliğidir.

Nelere aşerilir?

Nelere aşerileceği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kadınlar tatlı, bazıları ise tuzlu yiyeceklere karşı aşerer. Hamileliğe bağlı olarak kansızlık her bayanda görülebileceğinden, farklı maddelere karşı istek duyanların sayısı da az değildir.

Aşerme hamileliğin hangi dönemlerinde başlar?

Aşerme, genelde gebeliğin ilk alarında görülen bir durumdur. 3. aya kadar hormonal değişikliklerin vücut düzeni üzerindeki etkilerine bağlı olarak aşerme görülebilir. Sonrasında ise, daha çok psikolojik sebeplerden kaynaklanan bir durum haline gelmektedir. İlk olarak hamilelik belirtileri ile başlayan aşerme, toplumda inanılmış ve kabul görmüş bir durum olduğu için, hamilelik sonuna kadar devam etmektedir.

Aşermeye karşı alınabilecek önlem var mıdır?

Aşerme, eğer normal yiyeceklere karşı ise, bu yiyeceklerin tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Zaten hamilelik döneminde vücudun tüm besin maddelerine çoğunlukla ihtiyacı vardır.

Fakat, toprak, kireç, sabun ve kül gibi maddelere aşeriliyorsa, bu durum tedavi gerektirmektedir. Öncelikle, bu durumun kansızlık veya vitamin eksikliği gibi bir hastalıktan mı, yoksa psikolojik alışmışlıktan mı kaynaklandığı bilinmeli ve ona göre tedavisi uygulanmalıdır.

Aşerme ile rüyaların bir ilgisi var mıdır?

İnsan metabolizması, hamilelik döneminde tümüyle değiştiği için, bu dönemde görülen garip rüyalar da aşermeye sebep olabilir.

Hamilelik belirtileri başladığı andan itibaren kendini psikolojikman aşermeye hazırlayan kadın, bu durumu rüyalarla da ilişkilendirmektedir. Dolayısıyla, rüyada yemek yemek, kadının aniden uyanarak aşermesi gibi bir sonuç doğurabilir.

Aşermenin daha çok gece geç saatlerde olması ve  kadının belirli yiyeceklere karşı aşırı istek duyarak uyanması bu durumu kanıtlar niteliktedir. Aslında rüyada yemek yemek, aşermeyle alakalı bir durum değildir. Hamilelik psikolojisiyle, kendini bu duruma hazırlayan kişinin, bilinç altında aytan ”hamileyim”, ”aşeriyorum” düşüncesidir.

Genel anlamda hamilelik, kişinin fiziki yapısından psikolojik yapısına hatta rüyalarına kadar bütün hayatını etkilemektedir. Aşerme de, temeli hormonal değişikliklere dayalı, toplumda ise hamileliğin bir gereği olarak kabul edilen bir durumdur.

Hamilelik boyunca, kahvaltı başta olmak üzere tüm öğünlere dikkat etmek, düzenli ve dengeli beslenmek, spor ve dinlenme aktivitelerini zamanında yerinde getirmek ile doktor kontrollerine giderek, gereken ilaçları uygun zamanlarda kullanmak, aşerme ve hamileliğe bağlı birçok rahatsızlığı önlemektedir.

Kaynak: www.biobilgi.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.