Adım adım din devletine… Artık imamlar da resmi nikah kıyabilecek – biliyomuydun.com

Adım adım din devletine… Artık imamlar da resmi nikah kıyabilecek

Yaşam 25 Temmuz, 21:55'de eklendi

Daha önce büyük tartışmalara neden olan il ve ilçe müftülüklerinin resmi nikah kıyma yetkisi Bakanlar Kurulu tarafından Meclis’e sunuldu.

Tasarı kabul edilirse imamlar da artık resmi nikah kıyabilecek

Bakanlar Kurulu tarafından Meclis’e sunulan yasa tasarısıyla il ve ilçe müftülüklerinin resmi nikah kıyma yetkisi verilecek. Tasarıyla İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilecek. Böylece artık Türkiye’de imamlar da resmi nikah kıyabilecek.

Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, bugün TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı ile Nüfus Hizmetleri Yasası’nın 22. maddesinde düzenlenen Evlendirme Yetkisi’ne sahip olanlar arasında il ve ilçe müftülükleri de eklendi.

Yasa TBMM’den geçerse bakanlığın yetki vereceği il ve ilçe müftülükleri artık evlendirme işlemlerini yapabillecek. Müftülükler de bunlar için imamları görevlendirilebilecek.

Yasanın mevcut 22. maddesi şöyle:

MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular. (2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır.

Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (…)(1) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir. (1)

Tasarı meclisten geçerse söz konusu madde şöyle olacak:

MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular. (2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır.

Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere, il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (…)(1) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir. (1)

Tasarı ile il ve ilçe müftüleri nikah kıyabilecek

Konu daha önce de gündeme gelmiş ve uzmanlar tarafından uygulamanın çocuk evliliklerini yaygınlaştıracağı belirtilerek tepki çekmişti.

CHP’li vekil Şenal Sarıhan da daha önce konuyla ilgili soru önergesinde “Böylesine bir yetki devri hangi ihtiyaçtan doğmaktadır? Nikah memurları ve belediyeler bu talepleri karşılamada yetersiz mi kalmaktadır?

Bu değişiklik ile ortaya çıkacak koşullarda, Türkiye’de zaten yeterince yaygın olan, büyük bir toplumsal sorun ve hak ihlali oluşturan küçük yaşta çocukların “evlilik”, “imam nikahlı eş” konumları altında sürekli bir cinsel taciz ve sömürü altında yaşamak zorunda bırakılmalarının önüne geçilmesi için ne yapılması planlanmaktadır?” ifadelerini kullanmıştı.

kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/789125/Adim_adim_din_devletine…_Artik_imamlar_da_resmi_nikah_kiyabilecek.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.