Bilim insanları, Kırım’da bulunan ‘uzaylı çocuk kafatası’nın sırrını çözdü! – biliyomuydun.com

Bilim insanları, Kırım’da bulunan ‘uzaylı çocuk kafatası’nın sırrını çözdü!

Yaşam 30 Temmuz, 12:09'de eklendi

Bilim insanları, Kırım’da bulunan ‘uzaylı çocuk kafatası’nın sırrını çözdü!

Kırım’da deforme bir halde bulunan ve ‘uzaylı’ olarak adlandırılan kafatası yaklaşık 2000 yıl önce, Sarmat geleneklerine uygun çocuk savaşçıları yaratmak için yetiştirilen henüz yeni yürümeye başlayan çocuğa ait olduğu ortaya çıktı.

Rus arkeologlarına göre, Kırım’da bir mezarda bulunan ve tuhaf bir şekilde uzamış bir kafatasına sahip olan “uzaylı çocuk” aslında , bir “savaşçı olarak seçilmiş” bir çocuk.
Yapay yollarla uzatılan kafatası, yaklaşık 2000 yıl önce Sarmat bir savaşçı olarak yetiştirilen çocukların özelliğiydi.

Dailymail’de yer alan habere göre arkeologların şaşırtıcı bulgusu, şu an yapım aşamasında bulunan 2,9 milyar sterline mal olan bir köprüye yakın ve bilim insanlarının “uzaylı gömütü” olarak adlandırdığı bir mezar alanında bulundu.

Bulgu, Vladimir Putin’in köprü inşasına başladığı Kerch yakınlarında Kyz-Aul’da ortaya çıktı. Köprü, 2014’teki askeri operasyonla alınan yarımadayı, Rusya’ya bağlayacak.

Bir Rus devlet medya organı, “eski astronot” teorilerine taraftarlarının bu şekilde uzun kafatasına sahip olmanın, insan-dünya dışı varlık melezlerine işaret olduğuna dair iddiaları dile getirdi.

M.S. 2. yüzyıldan kalma oğlan savaşçısının, öldüğünde 18 ay ile iki yaş arasında olduğu düşünülürken, Rus Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsünden bir bilim insanı olan Nikolay Sudarev, mezarın yabancı medeniyete bağlantılı olduğu reddetti.

Moskovsky Komsomolets gazetesinde yer alan incelemeye göre sıradışı kafatası için “İnce uzun kafatası Sarmat kültüründe geleneksel bir özellikti. Bunun “daha güzel’ olduğunu düşünüyorlardı” dedi.

Yapay olarak uzatılmış kafatası, ‘gerçek bir savaşçı’ olmanın işaretiydi ve deformasyon süreci birçok eski kültür tarafından uygulandı. Geç Sarmat kültürünün en karakteristik özelliklerinden biri kafatasının yapay olarak deformasyona uzatılmasıdır.

Muhtemelen bebeğin kafasının etrafına yumuşak bir bez bağlayarak, kafatasının uzatılması zorlayarak da olsa başarılmıştır. Özel ahşap plakalar kafatasına bağlanarak, kemiklere bastırılıyor ve şekli kademeli olarak değiştiriliyordu.

Bu deformasyonlar karakteri değiştirme ve savaşçıları ‘daha agresif hale getirme’ olarak görülüyordu. Bu kültürel özellik İpek Yolu kuruluşuna göre Don Nehri’nin doğusunda yaşayan nüfusa özgüdür.

Çocuğun kolunda bir bakır bilezik bulunurken, bebeğin cinsiyeti erkek olarak belirlendi. Sarmatlar, antik çağda Kırım’ı fetheden kadın savaşçılarıyla da ünlüdürler ve topluluğun kadınlarının savaşta ön plana çıkan rolü, Amazon kadınlarına ilham kaynağı olarak görülüyor.

kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/teknoloji/kirimda-bulunan-uzayli-cocuk-kafatasinin-sirri-cozuldu-1952375/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.