Hiçbir Sportif Başarı Elde Edilememesine Rağmen Fatih Terim’in Kazandığı Akılalmaz Paralar! – biliyomuydun.com

Hiçbir Sportif Başarı Elde Edilememesine Rağmen Fatih Terim’in Kazandığı Akılalmaz Paralar!

Yaşam 1 Ağustos, 11:35'de eklendi

Fatih Terim’in Kazandığı Akılalmaz Paralar!

Fatih Terim’in Milli Takım’daki görevi geçtiğimiz gün sona erdi ama olayın yankıları hala sürüyor.

Terim’in göreve geldiği günden beri kazandığı uçuk paralara bir de tazminat eklenince olay Meclis’e kadar taşındı. İşte Terim’in Milli Takım’daki 4 yıllık görevi ve bu sürede orantısız bir şekilde elde ettiği kazanç…

Fatih Terim, Galatasaray’ın teknik direktörüyken Abdullah Avcı da Milli Takım’ın başındaydı.

Milli Takım’ın aldığı başarısız sonuçlar sonrası Ağustos 2013’te Abdullah Avcı’nın görevine son verildi. Onun yerine gelecek isim olarak da Fatih Terim düşünüldü.

Ancak Terim’in Galatasaray’da zaten bir görevi vardı. İlk başta Mayıs’a kadar imza atmayacağını söylese de daha sonra ikna oldu. Ve Kasım 2013’te Fatih Terim ile 5+2 yıllık sözleşme imzalandı. Fatih Hoca’nın unvanı ise teknik direktör değil, ‘Türkiye Futbol Direktörü’ oldu.

Terim’in sözleşmesi kamuyla paylaşılmadı o dönem. Sözleşme detayları daha sonra çıktı ortaya. Sözleşmede dikkat çeken detaylar şu şekilde;

Sözleşme 5+2 yıllık ve Terim’in yıllık garanti ücreti 3,5 milyon Euro.

2 yıllık opsiyon kullanıldığı zaman Terim’in maaşı her yıl için yüzde 5 zamlanacak.

Maaş harici bir de prim var. Sözleşmeye göre Dünya Kupası’na katılma primi 750 bin Euro. Son 16’ya kalma durumunda 750 bin, çeyrek finalde 250 bin, yarı finalde 500 bin, finalde 750 Euro prim ödenecek. Dünya Kupası’nın kazanılması durumunda prim miktarı ise tam 1 buçuk milyon Euro. Avrupa Şampiyonası’na katılma primi de 500 bin euro olarak belirlenmiş.

‘Sözleşmenin tek taraflı feshedilmesi durumunda, sözleşme bitiş tarihine kadar (2018) sabit maaş ücreti Terim’e ödenir.’ şeklinde de bir madde var.

Gelin Fatih Terim’in şimdiye dek kazandığı paraları bir hesaplayalım. Sözleşme gereği Terim’in yıllık 3,5 milyon Euro’luk maaşı, aylık eşit taksitlerle ödeniyor.

Terim’in aylık kazancı 291 bin Euro gibi bir para ediyor. Sözleşmenin imzalandığı 2013’ten bu yana 12 milyon 828 bin 528 Euro Terim’in hesabına yatmış. Prim hariç tabii. Sözleşmeye göre Terim’in Avrupa Şampiyonası’na katılma primi 500 bin Euro. Geçtiğimiz gün ise Terim’in sözleşmesi feshedildi. Sözleşmeye göre Terim, tazminat olarak sözleşme bitiş tarihine kadar sabit ücretini alacak. Yani Kasım 2018’e kadar 4 milyon 671 bin 472 Euro.

Basında ise bu ücretin 3,5 milyon Euro olduğu konuşuluyor. Biz yine de 3,5 milyonu baz alalım.

Görev süresi boyunca aldığı 12 milyon 828 bin 528 + EURO 2016 için aldığı prim 500 bin Euro + 3,5 milyon Euro tazminat = 16 milyon 329 bin Euro. Bugünkü Euro kuruyla 67 milyon 642 bin lira.

Sırf Fatih Terim’e ödenen bu paraya rağmen ortada sportif bir başarı var mı? Hayır.

2014 Dünya Kupası’na katılamadık. (Terim göreve geldiğinde yapacak çok da şey yoktu) Euro 2016’dan ilk turda elendik. Peki Terim yıllık 3,5 milyon Euro kazanırken Euro 2016’daki meslektaşları ne kadar kazanıyordu?

 • Joachim Löw – Almanya – 3 milyon 200 bin Euro (Yarı final)
 • Vicente del Bosque – İspanya – 3 milyon Euro (Son 16)
 • Didier Deschamps – Fransa – 2 milyon Euro (İkinci)
 • Fernando Santos – Portekiz – 1 milyon 200 bin Euro (Şampiyon)
 • Martin O’Neill – İrlanda Cumhuriyeti – 1 milyon Euro (Son 16)
 • Vladimir Petkovic – İsviçre – 750 bin Euro (Son 16)
 • Marc Wilmots – Belçika – 750 bin Euro (Çeyrek final)
 • Lars Lagerback – İzlanda – 430 bin Euro (Çeyrek final)
 • Michael O’Neill – Kuzey İrlanda – 320 bin Euro (Son 16)
 • Chris Coleman – Galler – 260 bin Euro (Yarı final)
 • Ante Cacic – Hırvatistan – 250 bin Euro (Son 16)
 • Adam Nawalka – Polonya – 200 bin Euro (Çeyrek final)

Terim, turnuvanın en çok kazanan üçüncü hocasıydı.

Sportif başarısızlığın yanısıra Türkiye’nin milli geliri, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşük. Bu da Terim’in ne derece orantısız bir gelir elde ettiğini ortaya çıkarıyor.

Türkiye’de 2017 asgari ücreti 1404 TL. Terim’in hiçbir başarı elde edemediği 2013’ten bu yana kazandığı para, 48 bin 178 kişinin asgari ücretiyle eşit.

Başka bir kıyaslama daha. Terim, bir asgari ücretlinin 860 katı daha fazla para kazanıyor. Almanya teknik direktörü Löw ise Almanya’daki asgari ücretin 178 katını kazanıyor.

Hepsini geçip ‘Fatih Terim işini çok çok iyi yapıyor, o yüzden bu kadar para kazanıyor’ diyelim.

Ama tazminat adı altında devletin bir kuruluşu TFF’den çalışmadığın yılların parasını (3,5 milyon Euro) almak hangi mantığa sığıyor?  Sonuçta ülkemiz bizim için önemli bir değer. Vatan bizim vazgeçilmezimiz!

Terim, her basın toplantısına bu ve buna benzer sözlerle başlıyor. Aldığı paraya bakarsak ondaki bu vatan sevgisine şaşmamak lazım!

kaynak: https://o-nedio.com/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.