National Geographic Fotoğraf Yarışmasında Birincilik Kazanan İlk Türk Kadın Fotoğrafçı. Huzurlarınızda Dilek Yurdakul Uyar… – biliyomuydun.com

National Geographic Fotoğraf Yarışmasında Birincilik Kazanan İlk Türk Kadın Fotoğrafçı. Huzurlarınızda Dilek Yurdakul Uyar…

Kadın 2 Ağustos, 15:03'de eklendi

Bayraklar hazır mı? O zaman başlayalım. Dilek Yurdakul Uyar‘ın asıl mesleği avukatlık.

Kendisi 2010 Haziran’dan beri fotoğraf çekiyor ve fotoğraf çekmeyi bir terapi olarak görüyor. Yeni insanlarla tanışmayı, yeni yerler görmeyi çok seviyor. Gördüğü yerleri ise onun bakış açısından insanlara yansıtmak ise onun fotoğraf tutkusunun temel nedeni.

Günlük hayatın yoğunluğunda fotoğraf çekmeyi derin bir nefes almaya benzetiyor. Birçok engele rağmen kendini geliştirmek için çok çalıştı.

İzledi, okudu ve en önemlisi bekledi. Fotoğrafı öğrendiği ustalardan sabrın sonunun selamet olduğunu bilmek onu bu yolda daha istekli hale getirdi ve bu sene National Geographic Uluslararası Fotoğraf yarışmasının “İnsanlar” kategorisinde en iyi fotoğraf ödülünü kazandı. Hikayesini anlattığı tweetleri sizler için derledik.

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

#16

#17

#18

#19

#20

#21

#22

#23

#24

People (İnsanlar) kategorisinde 1. Erdal Kınacı / Mersin, 2006


2006 Yılında Erdal Kınacı bu fotoğrafla National Geographic Fotoğraf Yarışmasının People (İnsanlar) kategorisinde birinci olmuştu.

Ve işte 2017 yılında tekrar gelen gururumuz… Dilek Uyar Yurdakul / Konya, 2017

Bu tarihi mekanda sema eden semazenlerden biri. Kendi etrafında dönüş aslında semazenin kendi ruhsal yolculuğunun simgeleştirilmiş şekli.

Dünyanın da kendi etrafında dönüşüne aynı zamanda atomların da kendi etrafında dönerek faal olmasına referans oluyor.

Deliklerden sızan ışıkların karanlığı farklı lineer uzunluklarla aydınlatması farklı bir anlam arayışında olan semazenin de öznesini daha belirginleştiriyor. Tebrikler ve aynı zamanda bizlere bu gururu yaşattığın için teşekkürler. Başarılarının devamını diliyoruz.

kaynak: https://twitter.com/Dakataki

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.