“Eyy Almanya, sen kimsin yeaa” dediler Türkiye’nin rüzgarı Almanların oldu… – biliyomuydun.com

“Eyy Almanya, sen kimsin yeaa” dediler Türkiye’nin rüzgarı Almanların oldu…

Ekonomi 5 Ağustos, 12:15'de eklendi

Türkiye’nin en stratejik sektörlerinden olan enerjide bu kez de dev rüzgâr enerjisi ihalesini Alman şirket kazandı

Türkiye ekonomisinin yabancı yatırıma olan bağımlılığı enerjide sürüyor. Ortadoğu ve Rusya’nın Türkiye’deki enerji hakimiyetine Almanlar da katıldı.

Almanya ile yaşanan siyasi gerilim ve ardından hükümetin geliştirdiği hamasi söylemlere rağmen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini Alman Siemens’in içinde bulunduğu konsorsiyum kazandı.

İhaleyi kazanan konsorsiyumda Türkerler Holding ve AKP hükümeti zamanında rüzgârı arkasına alıp kazanmadığı ihale kalmayan Kalyon Grup bulunuyor. Kalyon Grup’un kurucu başkanı olan Hasan Kalyoncu’nun oğlu Ömer Fa­ruk’un nikâh şahidi, dönemin İstanbul Belediye Başkanı, şimdi ise partili cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’dı. Milli Görüş’te yaşanan yenilikçi-gelenekçi ayrışmasında da Kalyoncu, Erdoğan’ın yanında saf tutmuştu.

8 konsorsiyumun 4’ünde Almanlar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapılan ihaleye 8 konsorsiyum katılırken, konsorsiyumların dördünde Alman firmalar yer aldı. İhalenin dördüncü oturumundan sonra Alman Siemens-Türkerler-Kalyon ve Çinli MingYang-İlk İnşaat yarışa devam etti.

İhalenin kazananı 3,48 dolar sen/KWS ile Alman Siemens oldu. Çinli Mingyang 30’uncu tur başlarken ihaleden çekildi.

İhaleyi kazanan konsorsiyum, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgâr türbin fabrikası kuracak. Fabrikada her biri en az 2,3 megavat gücünde olmak üzere 300 ila 450 yerli rüzgâr türbini üretilecek.

Albayrak mutlu

Rüzgar YEKA ihalesinin ardından açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise İhaleyi Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumunun kazanmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Albayrak, “İhale, Alman şirketi Siemens’in kazanmasıyla neticelendi ve bu resmin bölge ve dünyaya önemli bir mesaj olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye ve Almanya’nın 200 yıllık tarihsel işbirliği açısından da baktığımızda, bu sonucun Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

kaynak: http://www.birgun.net/haber-detay/turkiye-nin-ruzgari-almanlarin-oldu-173181.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.