Nutellalı köy kahvaltısı mı olur? Mekanlarda Servis Edilen “Köy Kahvaltısı”nın Koca Bir Samimiyetsizlik Gerçeği Oluşu – biliyomuydun.com

Nutellalı köy kahvaltısı mı olur? Mekanlarda Servis Edilen “Köy Kahvaltısı”nın Koca Bir Samimiyetsizlik Gerçeği Oluşu

Yaşam 5 Ağustos, 13:45'de eklendi

Büyük şehirlerde yaşayan insanların özlemini duyduğu doğallığı sömürerek “köy kahvaltısı” adı altında sunulan sıradan kahvaltılar ne kadar gerçek?

Olm inanıyonuz mu lan cidden o mekanlarda köy kahvaltısı olduğuna da, bir de buna isyan ediyonuz BİM’den alınma diye.. Yumurtayı köyden, çayı Rize’den, kaşarı Kars’dan getirtseler ne fayda.. Yine de köy kahvaltısı olmaz o olamaz..

Yani ne yaparsan yap o suni ortamı aşamazsın…

Köy kahvaltısı dediği; bir bayram sabahı uyandığında, daha güneş doğmadan uyanmış anneanne/babaannenin yaptığı ekmeğin kokusunun ortalığı sarmasıdır. hafif serinlikte ürperdiğin anda yine burnuna gelen kaynamış süt kokusudur..

Yer sofrasında dibi kararmış çaydanlıktan demli çay içmektir.. Bütün ailenin diz çöküp toplandığı sofradır.. Ekmeğin kabuklarını tepsinin altından kardeşe kakalamak, içlerini yürütmektir.

Amcanın dayının yaptığı esprilerdir.. Amcaoğlu, dayıoğluyla sofrada dalaşıp babadan azarı yemektir. Dedenin divanın üzerinde, filtresini taktığı sigarasını tellendirmesidir.

Zeytinyağına limon sıkıp ekmek banmaktır köy kahvaltısı. Komşunun yaptığı kokulu peyniri yemektir. Sokmuşum tv’de kral tv açıp, lambur lumbur yapılan gözlemenin verildiği mekandaki “köy kahvaltısına”…


İstanbul’da kahvaltı servisi veren bir çok mekanda menüde köy kahvaltısı yazmış olmasına rağmen ürünlerin bir çoğu market malıdır.

Eski kaşar der ama bim’den alınan 3’lü peynirdir. Köy yumurtası der ama muhtemelen o da bili bili … Verilen çay seylan gelen hesap gerçek köyün yarı ederi. Şehir kahvaltısı yazamıyorlar tabi.


Geç farkına varılması, hiç farkına varılmamasından iyidir. Köy kahvaltısı bu! Hangi köyde salam, kaşar, sucuk çıkıyormuş merak ediyorum? Ezme, meze çeşitleri cabası.


O kadar köy gezdim hiç birinde kırk çeşit malzemeyle kahvaltı edildiğini göremedim. köy kahvaltısı dediğin odun ateşinde çay yanında ekmek peynirdir.

Menüsünde Nutella olan bir sahtekarlıktır.

Kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/mekanlarda-servis-edilen-koy-kahvaltisi-nin-koca-bir-samimiyetsizlik-gercegi-olusu

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.