Hangi ülke ekonomik krizde? Türkiye mi? Yunanistan mı? Bir bakalım mı? – biliyomuydun.com

Hangi ülke ekonomik krizde? Türkiye mi? Yunanistan mı? Bir bakalım mı?

Ekonomi 8 Ağustos, 11:44'de eklendi

Hangi ülke ekonomik krizde?

Sizlere elimden geldiğince yandaş Türk medyasının yalan haberlerini deşifre etmeye çalışıyorum.

Şu an Türkiye’de Milletvekilleri maaşları 6100 dolar iken, Yunanistan’da 1803 dolardır. Fakat Türkiye’de öğretmen maaşları 900 dolar iken, Yunanistan’da 2000 Euro’dan başlamaktadır ve ilk 5 yılını dolduran öğretmenler ise kıdemden dolayı 2850 Euroluk yeni zamlı maaşlarına geçiş yapıyorlar…

Dünya bankasının resmi verilerine göre Türkiye’de kişi başına düşen Milli Gelir 10,661 dolar iken, bu rakam ekonomik kriz var diye lanse edilen Yunanistan’da 22,95 dolardır. Üstelik Türkiye’nin iç ve dış borcu Yunanistan’ın tam üç katıdır arkadaşlar!

Özel sektöre gelirsek eğer son bir yıl içinde Türkiye’de 92 bin şirket iflasını açıklamıştır, 200 binden fazla vergi mükellefi esnaf ise kepenklerine kilit vurmuştur. Bütün bunlar olurken Yunanistan’ın NBG Firması Finansbank’ı, EFG firması Tekfen Bank’ı ve Europa Bank’ı ise yine Yunan Novabank satın almışlardır..

Bunların yanında ADOPEN AŞ, Sega Bakır AŞ gibi sayısız Türk şirketini de Yunan şirketleri bünyesine katmıştır. Fakat işin daha da ilginç yanını belirteyim:

Türk medyasının ekonomisi bitik dediği Yunanistan birçok bankasını Türk madenlerini, Türk Holdinglerini, Türk fabrikalarını ve hatta Türk limanlarını dahi satın alıyorken, buna karşın hiçbir Türk firması ufacık bir Yunan şirketini bile satın alamamıştır!

Şimdi eğitime gelirsek:

Şu an Yunanistan’da lise seviyesindeki basit bir öğrencilin aldığı aylık stajyer maaşı 800 lira iken, bu rakam Yunanistan’da 625 Eurodur yani 2500 Türk lirası.

Üniversite stajyerleri ise Türkiye’de yaklaşık 1100 TL alırken, Yunanistan’da bu rakam 823 Eurodur, yani 3300 Türk lirası, tam üç katı…

Ufak bir ilavede daha bulunursak, Yunanistan’da emekli maaşları dahi 2000 euro’dan başlamaktadır, yani 8 bin Türk lirasından başlıyor arkadaşlar…

Bakın bunlar en basit resmi istatistiklerdir, peki hiç düşündünüz mü, Antalya esnafı yerlere yazar kasalar fırlatıyorken, meyve sebze üreticileri kamyonlarından kasaları yollara boşaltırken, Bodrum, Kuşadası gibi merkezi yerlerde hergün 7/8 esnaf kepenklerini kapatıyorken ve borçlarından dolayı mahkemelerden gönderilen icraa memurlarına fiziki saldırılar yapılıyorken, ayrıca fabrikalarda grevler almış başını gidiyorken Yunanistan’daki özel sektör esnafları ve çalışanlarınca neden tek bir eylem dahi yapılmıyor?

Oysa Yunanlılar Türklerden çok daha hassastır bu konuda en ufak bir kötü gidişatta anında meclisi basarlar… 3-4 yıl önceki Papandreu hükümeti zamanında aynı gezi eylemleri gibi nasıl eylemler yaptıklarını bütün dünya gördü sonuçta..

Şunu çok rahat vurgulayarak söyleyebilirim ki, eğer Türkiye’deki ekonomik şartlar şu an Yunanistan’da olsaydı, yarın sabah ülkede tek bir siyasi lider bulamazdınız. Bu kadar net!

Yunan halkı anında hepsini çöp konteynırlarına doldurarak çoktan sınır dışı etmişti bile. Bilmem anlatabildim mi?

Hala meraklı olanlara son olarak şunu ekliyorum:

2016 Yunanistan bütçesi fazla verdi… Dikkat fazla verdi. Ve Yunanistan 2017 yılında 30 milyon turist ağırlayarak rekor kırdı? Yunanistan’ın nüfusu ne kadardı?

Son olarak  dik not: İki de bir “Sen git Yunanistan’ı kurtar,  Yunan tohumu” diyenler de bu yazının bir çıktısını alıp rulo şekline getirsinler. İlerde lazım olur…

Sincerely Yorgo Angelopoulos

Kaynak: Barış Balcı

Yazı kaynağı:  https://www.facebook.com/ab.projectmanager/posts/267243287110087

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.