Japonlardan mucize buluş… Tıpta devrim yaratacak! – biliyomuydun.com

Japonlardan mucize buluş… Tıpta devrim yaratacak!

Sağlık 22 Ağustos, 20:41'de eklendi

Tıpta devrim yaratacak!

Japon bilim insanları, tıpta devrim yaratacak bir gelişmeye imza attı.

Japonlar, hidrojel adı verilenmaddeyi geliştirerek çelikten 5 kat daha güçlü hale getirdi. Söz konusu madde, eklemameliyatlarının yanı sıra yaralanmaların tedavisinde de kullanılabilecek.

Japon bilim insanlarının geliştirdiği hidrojelin yüzde 90’ı sudan oluşuyor. Esnek ve güçlü olmasıylabilinen bu madde, yapılan çalışmalarla bambaşka bir hüveiyet kazandı.

Bilim insanları, hidrojelleriçelikten 5 kat daha güçlü hale getirmenin bir yolunu buldu. Jöleye benzeyen bu maddeyi cam elyafı ilebirleştiren Japonlar, geliştirdikleri ürünün neredeyse “yok edilemez” olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca yenihidrojelin birçok alanda kullanılabileceği ifade ediliyor. Bu madde sayesinde yumuşak ancak dayanıklıkasklar, asla yırtılmayan kumaşlar ve hatta kurşun geçirmez yelekler bile üretilebilecek.

Betonu delen çiçeklerden ilham aldılar!

Maddeyi geliştiren bilim insanları, beton gibi sert bir yüzeyi parçalayıp filizlenen çiçeklerden ilhamaldıklarını söylüyor. Hidrojelleri güçlendirmek için kullandıkları teknik, plastiği de çelik kadarsağlamlaştırmak için kullanılabilecek.

kaynak: sozcu.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.