Çok Düşünen Ve Ben Neden Böyleyim? Diyenlerin Mutlaka Okuması Gereken 8 Madde – biliyomuydun.com

Çok Düşünen Ve Ben Neden Böyleyim? Diyenlerin Mutlaka Okuması Gereken 8 Madde

Yaşam 2 Eylül, 10:34'de eklendi

1. Kendinizi ve hayatı sorguladığınız zamanlarda kendinizi diğer insanlardan farklı konumlandırmaya başlayacaksınız.

Bu aşamada zihninizin çalışma şekli yüzünden kendinizi suçlamayın. “Herkes yaşayıp gidiyorken, ben neden böyleyim?” diye kendinizi sorguladığınız zamanlarda şunu unutmayın;

Size şuan için rahatsızlık veren, bu farklı düşünme şekliniz, zamanı geldiğinde hayatı daha iyi anlamanız ve onun güzelliklerine farklı bir gözle bakmanıza yardımcı olacak yegane şeydir. İnanın zamanla durdurmaya çalıştığınız zihniniz, size çok farklı bir yaşayışın kapısını açacak olan anahtar olacak.

2. Gerçek şu ki, aldığınız hiçbir karar hakkında asla yüzde yüz emin olamayacaksınız.

Düşünceleriniz sizi daima diğer ihtimaller üzerine akıl yormaya itecektir. Ancak her zaman içinizden geçen kararı verin, çünkü geri dönüp düzeltebilme ihtimaliniz, o kararı hiç almamış olmanızdan çok daha iyidir.

3. Her şeyi her zaman mükemmel yapmak zorunda değilsiniz.

Eğer çok düşünen biriyseniz, kafanızda dönen düşünceler size iyi olmadığınızı ve hatta değersiz olduğunuzu düşündürtmeye çalışacaktır.

Bu düşüncelerin neredeyse her zaman aslında sadece sizin zihniniz içinde olduğunu unutmayın. Bunu çok basit bir şekilde test edebilirsiniz. Kalkın ve tanıdığınız birinden sizin hakkında ne düşündüğünü dürüst bir şekilde söylemesini isteyin.

Evet, bir iki değiştirmeniz gereken noktadan bahsedecektir, ancak hiç biri zihninizde kurduğunuz gibi “yeteneksiz, değersiz” olduğunuzu söylemeyecektir. Bunun iyi arkadaş olmak ile ilgisi olduğunu düşünmeyin. Tamamen dürüst olunması salık verildiğinde insanlar birbirlerini eleştirmeye bayılırlar ve dolayısıyla size doğruları söyleyeceklerdir.

4. Kendi düşünceleriniz ve hareketleriniz dışında gerçekten kontrol edebileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Kendi etki alanınız dışındaki gelişmeler üzerine düşünmenin ve kafa yormanın aslında nasıl da yersiz ve yorucu bir davranış olduğunu kavramanız gerekli. Örneğin karşınızdaki kişinin “neden öyle olduğu” üzerine kafa yormanız size hiçbir şey kazandırmadığı gibi, zamanınızdan da çalacaktır.

5. Yerler değişir, nesneler değişir en önemlisi de insanlar değişir.

Eğer çok düşünen biriyseniz, hayatın getirdiği değişimler karşısında diğer insanlara oranla daha fazla bocalamanız olasıdır. Çocukluk arkadaşlarınızın evlenmesi, eski tanıdığınız birinin yüksek bir konuma gelmesi ve buna benzer bir çok değişim karşısında şaşırıp kendinizi sorgulamanız olasıdır.

Böyle durumlarda şunu unutmayın. Kimse sizden ileride ya da geride değil. Hayat uzun bir maraton ve inanın başkalarında görerek şaşırdığınız tüm o değişimler zamanı gelince sizin içinde işleyecek ve hiçbiri sandığınız kadar “farklı” hissettirmeyecek.

6. Hayat bir peri masalı değildir! 

Özellikle gençlik yıllarından yetişkinliğe doğru ilerlerken, çocuklukta veya gençlikte hayalini kurduğunuz kişiye evrilmediğinizi ve hayatınızın umduğunuz doğrultuda gitmediğini göreceksiniz. Bu dönem özellikle çok düşünen bireyler için diğerlerine oranla daha sancılıdır.

Ancak şunu unutmayın, bu konuda kesinlikle yalnız değilsiniz. Neredeyse koca bir jenerasyon sizinle aynı gemide. Yapmanız gereken şey yüksek beklentileriniz yerine, yeteneklerinize ve becerilerinize odaklanmak ve onları doğru yönde kullanarak kendinizi yükseltmektir.

Beklentilerden daha çok yapabileceklerinize odaklandığınızda, gerçek mutluluğa giden yolu keşfedeceksiniz. Sadece yapamadıklarınızın değil, yapabildiklerinizin sizi tanımlamasına izin verin.

7. Sıkı çalışma her zaman başarı getirir.

Eğer getirmediyse “başarı” tanımınız hatalıdır. Malesef rekabetçi günümüz toplumunda başarı sürekli olarak yanlış tanımlanmaktadır. Bu konuya en basit örnek hepimizin okul yıllarından aşina olduğu, sınavdan 95 aldığı için üzülen o öğrencidir.

95 aldığı için üzülmesininin sebebi 100 alan başka bir öğrencidir. Başarılı olmayı herkesin üstünde olmak olarak tanımlayan bu zihin yapısı hiçbir zaman gerçekten mutlu olamayacaktır.

Çünkü kim olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın, daima sizden daha iyi birileri vardır. Sizin başarı tanımınız kendi belirlediğiniz sınırlar olmalıdır. Size çizilen ya da toplumca dayatılanlar değil.

8. Son olarak şunu unutmayın ki,

başkalarının sizin hakkında ne düşündüğü endişesiyle kendi iç huzurunuzu ve isteklerinizi kurban ettiğiniz her gün, öz benliğinize kötülük yapıyorsunuz. Başkalarının sizin hakkında ne düşündüğü onların zihinlerindeki imgelerden ibarettir.

Peki ya gece yatağa girip kendinizle başbaşa kaldığınızda, sizin zihninizdeki imgeler ne olacak? Başkalarının isteklerini tatmin etmek için değil, kendi benliğinizi mutlu etmek ve geliştirmek için çalışın.

kaynak: http://filoji.com/cok-dusunen-ve-ben-neden-boyleyim-diyenlerin-mutlaka-okumasi-gereken-8-madde/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.