Kemal Kılıçdaroğlu: Barzani’nin referandum yapması haktır…

Bölücü referanduma yeşil ışık…

Irak’ın kuzeyinde yapılacacağı açıklanan bağımsızlık referandumu ile ilgili CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Referandum haktır” dediği öğrenildi.

Barzani’nin 25 Eylül’de yapılacağını açıkladığı bağımsızlık referandumuna destek vermek için Türkiye’deki çeşitli kuruluşların oluşturduğu “Referanduma Destek Komitesi”, 12 Ağustos’ta Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret etti.

Basına kapalı olan görüşmenin ardından açıklama yapan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, “Görüşme oldukça olumlu bir atmosferde geçti. Olumlu bir görüşme oldu” demekle yetinmişti.

Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden ekipte bulunan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, CHP lideri ile görüşmelerinin detaylarını 1 Eylül günü Kurdistan24 adlı internet sitesinde anlattı.

REFERANDUM HAKTIR

Kılıçdaroğlu’nun bağımsızlık referandumuna yaklaşımıyla ilgili bilgi veren Çiftyürek, Kılıçdaroğlu’nun kendilerini büyük bir dikkatle dinlediğini vurgulayarak, şunları belirtti: “Kemal Kılıçdaroğlu görüşmemizde bütün milletlerin olduğu gibi Güney’in de referanduma gitmeye hakları olduğunu söyledi.”

Referandumun ilan biçimiyle ilgili CHP liderinin çekincelerinin olduğunu aktaran Çiftyürek, Kılıçdaroğlu’nun “Ama bu karar alınmadan önce hem içteki taraflar hem de dıştaki tarafların katılımıyla bir konferansın gerçekleştirilmesini isterdik” dediğini aktardı.

‘CHP, KÜRT SORUNUNDA YENİ BİR YOL ARAYIŞINDA’

ÖSP’li Çiftyürek, Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmeden CHP’nin Kürt sorunda yeni bir yol arayışı içerisinde olduğu sonucunu çıkardığını ifade etti. AKP içindeki Kürt kökenli milletvekillerinin de bağımsızlık referandumunu desteklediklerini savunan Çiftyürek, şöyle devam etti:

AK Parti’nin resmi tutumuna bakınca, referanduma karşı olduğu sonucunu görüyoruz ama de-fakto bir gerçeklik var ve bu gerçeklik referandumdan sonra bağımsız Kürdistan ile ilişkileri göstermekte. Bana göre bu iki yol da AK Parti’nin programına göre işliyor.”

CHP’DEN YALANLAMA YOK

Sinan Çiftyürek’in açıklamaları üzerine, “Sayın Genel Başkan’ın ‘referandum haktır’ ifadeleri doğru mu” sorusunu yönelttiğimiz CHP liderinin Basın Danışmanı Okan Konuralp, bu ifadeleri yalanlamadı. “Böyle bir görüşmeye ilişkin bilgim yok. Resmi ya da gayrıresmi bir görüşme olsa bilirdim” diyen Konuralp, konu hakkında CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ın bilgi sahibi olabileceğini söyledi.

Aydınlık’a konuşan Öztürk Yılmaz da görüşme hakkında bilgisi olmadığını fakat kendisinin Rudaw’a verdiği röportajda açıkça Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğunu bildirdi. Barzani’ye “bu sevdadan vazgeç” çağrısı yaptığını belirten Yılmaz, Çiftyürek’in açıklamalarının propaganda olduğunu savundu.

Kendisine ulaştığımız Sinan Çiftyürek ise Aydınlık’a konuşmak istemediğini bildirdi.

CHP liderini ziyaret eden heyetin içinde PSK Genel Başkanı Mesut Tek, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve Azadi Haraketi Sözcüsü Sıtkı Zilan gibi isimler bulunuyor.

BARZANİ SİTELERİNDE GENİŞ YER BULDU

Kurdistan24 – ​Nerina Azad

ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek’in Kılıçdaroğlu ziyaretinin ayrıntlarını anlattığı ifadeleri, BassNews, Kurdistan24 ve Nerina Azad gibi Barzani’ye yakın sitelerde geniş olarak yer buldu.

kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/bolucu-referanduma-yesil-isik-politika-eylul-2017