SpaceX ABD Hava Kuvvetleri İçin Gizli Bir Misyon Yürütüyor – biliyomuydun.com

SpaceX ABD Hava Kuvvetleri İçin Gizli Bir Misyon Yürütüyor

Dünya 11 Eylül, 10:56'de eklendi

Dahi bilim insanı Elon Musk’ın firması SpaceX ABD hava kuvvetleri için gizli bir kargo taşıyor.

Tarihi Kennedy Space Center’dan yola çıkan bir Falcon 9, ABD hava kuvvetlerine ait gizli bir program kapsamında bir X-37B isimli uzay dronu taşıyor.

Bugün sabah saatlerinde SpaceX’in falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezinden X-37B uzay dronunu alarak havalandı.

Bu drone şimdiye kadar taşınan en gizemli yüklerden birisi olabilir. Falcon 9’un uçuşuyla ilgili hava şartları açısından endişe bulunmasına ragmen roket programa uygun olarak havalanabildi.

Bir süre sonra Falcon 9, SpaceX’e değil Cape Canaveral Hava Kuvvetleri istasyonunda hazırlanmış olan iniş bölgesine başarılı bir iniş yaptı. Bu şimdiye kadar gerçekleştirilen 10. Başarılı Falcon 9 inişi ve bugüne kadar yeniden kullanılabilen 41’inci roket uçuşu oldu.

Bu gizemli yükün taşınması SpaceX için bazı ilkleri içerisinde barındırıyor. Elon Musk’ın roket girişiminin hükümet sözleşmelerinin bir parçası olarak görevlere katılması – NASA için yeniden görev misyonunda bulunması gibi

– bugün gerçekleştirilen uçuş SpaceX’in ABD hava kuvvetleriyle birlikte yürüttüğü ilk görevdi. ABD hava kuvvetleri X-37B misyonları hakkında hiçbir açıklama yapmıyor.

SpaceX ABD hava kuvvetlerinden yörüngeye götürmek üzere bir görev alan ilk özel şirket oldu. Firmanın başarılarına her gün bir yenisi ekleniyor.

İlerleyen günlerde SpaceX’in bir çok hükümet projesinde aktif rol oynaması bekleniyor. Elon Musk bu projelerin yanında Mars’a gidiş için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Kaynak: http://beyinsizler.net/spacex-abd-hava-kuvvetleri-icin-gizli-bir-misyonyurutuyor/

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.