Bilim Adamları Gezegen dışı yaşamı bulmak için, yapay zekayı nasıl kullanacak? – biliyomuydun.com

Bilim Adamları Gezegen dışı yaşamı bulmak için, yapay zekayı nasıl kullanacak?

Dünya 11 Eylül, 11:29'de eklendi

Yapay Zeka…

Gökbilimciler ilk önce 1990’lı yılların başında kendi güneş sistemimizin ötesinde gezegenler keşfetti.

O zamandan beri bilim adamları bu gezegenlerden 3400 tanesini etiketledi. Şimdi hangilerinin dünya dışı yaşama ev sahipliği yapabileceğini belirlemek istiyorlar.

Ancak, bazen tek bir gezegen analiz etmeleri günler hatta haftalar alabiliyor. Bu nedenle Londra Üniversitesi Koleji’ndeki araştırmacılar, yaşamsal gezegenlerin işaretleri için derin uzay verilerini insanlardan daha hızlı bulabilen yapay bir zeka olan BobERt’i yarattılar.

Robotic Exoplanet Recognition’ın kısaltması olan RobERt, bir dış gezegenin spektrumunu saniyeler içinde analiz edebilir. Temel akılları, insan beyninin yaptığı gibi benzer şekilde çalışan derin inanç sinir ağından (DBN) oluşur.

Verileri, çoklu silikon “nöron katmanları” yoluyla süzer ve her biri, hangi gazların mevcut olduğunun doğru cevabını bulana kadar sonuçları rafine eder.

İnsan beyinleri gibi, DBN’ler deneme yanılma yoluyla öğrenirler. Bu nedenle RobERt’i eğitmek için UCL araştırmacıları 85000’den fazla benzer spektrum gösterdi.

Ekibin önde gelen araştırmacısı Ingo Waldmann, “sonunda RobERt, araştırmacıların kasıtlı olarak eksik veya gürültülü veri setleriyle meydan okuduğu zaman bile, %99.7 oranında gaz karışımını çözdü” dedi.

RobERt’ın hızlı veri analizi, aynı zamanda bilim adamlarının ilk önce güneş sistemlerinin nasıl oluştuğunu anlamasına da ışık tutacaktır.

Kaynak: http://beyinsizler.net/bilim-adamlari-gezegen-disi-yasami-bulmak-icin-yapay-zekayi-nasil-kullanacak/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.