Mars İçin Gerçekleştirilen Misyon V Tamamlandı – biliyomuydun.com

Mars İçin Gerçekleştirilen Misyon V Tamamlandı

Dünya 19 Eylül, 14:22'de eklendi

Mars’ta görev yapacak olan astronotların seçilebilmesi için NASA Misyon V’yi 8 ay önce başlattı.

Misyon kapsamında seçilenler Hawaii’de bir kubbe içerisinde 8 ay boyunca izole bir şekilde yaşadılar. NASA bu sayede Mars’a gönderilecek olan astronotların daha iyi seçileceği düşünülüyor.

Bundan 8 ay önce NASA, Hawaii Üniversitesi’ne bağlı Mauna Loa volkanında, Hawaii Uzay Araştırması Analog ve Simülasyon Merkezi olarak bilinen bir tesiste Misyon V için psikolojik araştırma yapılacak 6 kişiyi onayladı.

Mürettebat 8 aydır burada bulunan bir kubbenin içerisinde yaşıyordu. 17 Eylül 2017 tarihinde misyon süresi tamamlandı ve ekip başarıyla bulundukları kubbeden çıkmaya başladı.

Aylar süren bu benzersiz testte ekip, uzun vadeli uzay görevleri esnasında astronotların üzerindeki psikolojik etkilerin anlaşılabilmesi adına katkıda bulundu.

Simülasyonun yapıldığı ada olan Big Island nispeten uzak ve tenha. Ancak, astronotların uzun bir yolculuğa çıkması veya bir Mars üssünde bulunmasıyla benzeyen bir izolasyon deneyimi yaratmak için simülasyon, dış dünya ile 20 dakikalık bir iletişim gecikmesi ile tamamlandı.

Bu süre yaklaşık Mars ile Dünya arasındaki gecikme miktarına eşit. Deneyde denekler yaklaşık 111 metrekarelik bir kubbede yaşadı.

Misyonda 2 kadın ve 4 erkek görev yaptı ve hepsi de 8 ay boyunca ruh hali sensörü taşıdılar. Çektikleri videoda mürettebat misyonun en zor kısmının görevin sona ermesi olduğunu belirtti.

NASA’nın 2030’lu yılların başında Mars’a gerçekleştireceği insanlı uçuşun yaklaşık 2-3 yıl sürmesi bekleniyor. Misyon V ile NASA bu uzun yolculukta astronotların psikolojilerinin nasıl olacağına dair bilgi topladı.

Mars’a seyahat edecek olan ekip çoğunlukla dondurulmuş ve kurutulmuş gıdalardan oluşan bir yemek yiyecek, dünyayla kısıtlı bir iletişime sahip olacak, birbiriyle uzun süre temas edecek. Bu acımasız koşullar için astronotların psikolojilerinin test edilmesi ve doğru ekibin seçilebilmesi için Misyon V’nin önemli olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: http://beyinsizler.net/mars-icin-gerceklestirilen-misyon-v-tamamlandi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.