Bulut depolama Sağlayıcınızı değiştirmenin zorlukları – biliyomuydun.com

Bulut depolama Sağlayıcınızı değiştirmenin zorlukları

Teknoloji 19 Eylül, 17:18'de eklendi

Bulut depolama, kurumsal ve bireysel boyutta hepimizin artık gündelik olarak kullandığı uygulamalardandır.

Tabii kimi zaman hizmet vericinin hizmet maliyetleri, kaliteleri veya diğer sebeplerle sağlayıcıyı değiştirmek durumunda kalırız. Kimi zaman ise bu bir zorunluluk halini alır.

Örneğin, bireysel bulut kullanımına bir örnek olarak, Ios Cloud ile Google Drive gösterilebilir. Apple bir cihazdan, android bir cihaza geçtiğinizde kaçınılmaz olarak cloud backup altyapınızı değiştirmek durumunda kalırsınız ki, kurumsal cloud server kullanıcıları için işlem bireyselden çok daha farklıdır.

Terabaytlarca verinin bir cloud sunucu içerisinden alınıp, diğerine aktarımı ciddi bir işlemdir ve kimi zaman sırf bu sebeple sunucu değişikliğinden kaçınılmaktadır.

Bulut depolama Servisi Nasıl değiştirilir?

Geleneksel uzak veri saklama yapan kurumsal yapıların, sahip oldukları web sunucusunu başka bir firmaya aktarmaları çok zor değildir.

Sunucu makinesi taşınabilir ve farklı bir veri merkezine yerleştirilebilir. Ancak, cloud backup kapalı bir yapıdır. Burada tek bir makine söz konusu olmadığından hard diskin veya makinenin taşınabilmesi mümkün değildir.

Verinin uzak noktadan indirilmesi ve yeni merkeze yüklenmesi gerekir ki, verinin boyutlarına bağlı olarak, cloud server değişikliği günler ve hatta haftalar sürebilmektedir.

Bu noktada, cloud sunucu değişikliğinin önündeki en büyük engelin, verinin indirilmesi yeniden yüklenmesi olduğu söylenebilir.

Kimi yazılımlarla migrasyon yapılarak mevcut sunucudaki verilerin çekilmesi mümkün olsa da, bu işlem henüz verimli biçimde yapılamamakta ve hassas verilerin riske atılması söz konusu olmaktadır.

Bu nedenle cloud backup servis sağlayıcı değişikliğinde yöntem çoğunlukla bahsettiğimiz biçimde olmaktadır.

Tabii cloud server değişikliği sırasında sistemin durması da söz konusu olabilecektir. Özellikle birikimli veri kullanan sunucuların değişiklik esnasında hizmet verememesi söz konusudur ki, eğer tüm veri trafiği cloud sunucu üzerinden sağlanıyorsa bu ciddi bir sorundur.

Son olarak, cloud backup değişikliğinde ortaya çıkacak teknoloji çakışmalarından bahsetmek gerekir.

Daha önce kullanılan cloud server ile transfer olunacak cloud sunucu alt yapıları aynı yazılımı veya işletim sistemini kullanmıyorsa, verinin işlenmesi ve hatta ulaşılması imkansız hale gelebilmektedir.

Bu nedenle kullanacağınız cloud backup hizmetini veren firmayı doğru analiz etmeli ve uzun süre değişiklik gerekmeyeceğinden emin olmalısınız.

kaynakhttps://dorabase.com/cloud-bulut-sunucu

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.