Uçaktaki domates suyunun sırrı… – biliyomuydun.com

Uçaktaki domates suyunun sırrı…

Seyahat 20 Eylül, 17:53'de eklendi

Son yıllarda artan uçak yolculukları gökyüzünde yeni bir fenomen yarattı: Domates Suyu

Evde, restaurantta, trende, otobüste yüzüne bakılmayan Domates suyu bir uçak yolculuğunun neredeyse olmazsa olmazı artık. Yer, zaman, ülke, millet farkı gözetmeksizin Domates Suyu uçaktaki servisin istisnasız başkahramanı.

Yaptığım yolculuklarda dikkatle gözlemliyorum, uçak uçuş yüksekliğine ulaşır ulaşmaz domates suyunu eline alan, ‘tamam artık bir şey olmaz!’ edasıyla, koyu kırmızı suyu şampanya kıvamında ballandıra ballandıra yudumlamaya başlıyor.

Bunun bir nedeni olmalı, marketlerde son kullanım tarihine kadar raflarda ömür tüketen Domates suyu 10.000 metreye çıkınca neden vazgeçilmez oluyor?

Sadece yolcuları değil, yılda milyonlarca ton Domates suyunu taşıyan uçak şirketlerini de meşgul ediyor gökyüzünün bu gizemi.

Bilim adamları bu sırrı açıklığa kavuşturmakta kararlılar. Konu ile ilgili birçok araştırma ve deney yapılıyor, ancak hala bu sır tam olarak çözülebilmiş değil. Çünkü uçakta ısrarla domates suyu sipariş edenler bile bunun nedenini açıklayamıyor.

Uçaktaki Domates suyu salgınının şu ana kadar tespit edilen nedenleri şöyle:

10.000 yükseklikteki ortam, dağların zirvesindeki koşullara benziyor. Şekerli ve tuzlu algısı % 20 azalıyor, dolayısı ile daha tuzlu ve baharatlı içeceklere istek artıyor.

Domates suyu koyu kıvamı ve karabiber tadı ile tokluk duygusu veriyor.

Seyahat esnasında asitli içeceklerin mideyi yorduğu, Domates suyunun ise özellikle Elektrolyt içeriği ile ishale karşı önemli bir etkisi olduğu biliniyor.

Yüksek sesle bir yolcunun Domates suyu siparişi vermesi, diğer yolcuların bundan etkilenmesine ve bir Domino etkisi yaratarak birçok kişinin son anda kararının değiştirip domates suyu sipariş etmesine yol açıyor.

Çok hızlı içilmediği için uzun ve sıkıcı uçak yolculuklarında Domates suyunun zamanın çabuk geçmesine katkı yaptığı düşünülüyor.

Kahve, Çay, Portakal suyu, Bira, Su gibi içecekler çok çabuk tuvalet ihtiyacı doğururken, domates suyu bu konuda en ufak bir sorun çıkarmıyor.

Birçok yolcu uçaktaki sıvı kaybının bilincinde ve domates suyunun harika bir mineral deposu olarak, düzenli kalp atışına, sinirlerin kontrolüne ve kramplara karşı iyi geldiği biliniyor.

Her uçuş beraberinde strese ve uzun vadede yaşlanmaya yol açıyor. Domates suyundaki A ve C vitaminleri Strese karşı çok önemli savunma mekanizması oluşturuyor.

Günlük yaşamda hiç kimse Domates suyunu içmeyi aklına getirmiyor, uçak bunu denemek için önemli bir vesile, Cola fanatikleri bile uçakta Domates suyu tercih ediyor.

Genelde Domates suyunun pahalı bir içecek olduğu düşünülüyor ve uçakta ikram edilince bu fırsat değerlendiriliyor.

Domates suyu bir peçete ve saydam bir bardakla servis ediliyor, bu yolcuya özel olduğu hissini veriyor.

Uçaktaki diğer içecekler yerdeki kadar lezzetli değil. Özellikle çay ve kahvenin tiryakilerin damak tadına hizmet etmediği, diğer içeceklerin büyük şişelerden bardaklara boşaltılırken tadını kaybetmesi domates suyunun değerini artırıyor.

Çok düşük kalorili domates suyu tokluk duygusu verdiği için diyet reçetelerinin en önemli unsurlarından biri.

Akşamdan kalanları kendine getirmenin en iyi yolu bir bardak tuzlu, karabiberli domates suyu.

Dünya klasiklerinden Bloody Mary Cocktaili Domates suyundan yapılıyor.

Bunlar bilinenler… Görünen o ki artan havayolu trafiğinde Domates suyunun yükselişi hız kesmeden devam edecek ve bu yükselişin gizemi önümüzdeki yıllarda hem yolcuları, hem Havayolu şirketlerini meşgul edecek.

Çok muhterem Havayolu şirketi yöneticileri dostlarım var. ‘ Domatesin suyunu çıkarma!’ diye düşünmesinler lütfen. En nihayetinde uçaktaki Catering servisi yolcu beklentilerinde, güvenden, temizlikten, personelin güler yüzlülüğünden, fiyat-hizmet dengesinden, koltukların rahatlığından, havaalanının ulaşılabilirliğinden, hızlı güvenlik işlemlerinden, bavullarla ilgili kurallardan ve havalimanındaki işlemlerin hızlılığından sonra geliyor.

Yani, gökyüzünün milli içkisi Domates suyu olmazsa olmazımız değil, sadece şu yorgun, kırgın, kızgın, üzgün ve bezgin günlerimizde sinirlerimize iyi gelir diye yazdım…

kaynak: http://www.recepmyavuz.com/2017/09/15/ucaktaki-domates-suyu/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.