Verimli Çalışamamaktan Yakınanların Tek İlacı: Pomodoro Tekniği – biliyomuydun.com

Verimli Çalışamamaktan Yakınanların Tek İlacı: Pomodoro Tekniği

Yaşam 21 Eylül, 21:05'de eklendi

Pomodoro Tekniği

Çalışmak, hele ki bu yaz günlerinde, gerçekten bir eziyet oluyor. Bedenler ofiste olmasına rağmen, akıllar sahillere akın ettiğinden verim iyice düşüyor takdir edersiniz ki. Gerçi diğer mevsimlerde de yüzde yüz verimle çalışabildiğimizi söyleyemeyiz, o ayrı.

Bu nedenle size öğrendiğimden beri uzun bir süredir uyguladığım, başlarda alışması zor gelebilse de sonraları bırakamayacak duruma geleceğiniz, çok faydasını görüp ekmeğini bolca yiyebileceğiniz, veriminizi tavan yaptıracak bir teknikten bahsetmek istiyorum.

Tekniğin adı Pomodoro. Teknik ilk defa 1980’lerin sonlarında Francesco Cirillo adlı bir İtalyan tarafından ortaya konmuş.

Akdeniz insanının dinlenmeyi çok sevdiğini düşünürsek, kısa bir zaman dilimi içerisinde çok iş yapmanızı sağlayıp günün çoğunu kendinize ayırmanıza imkan tanıyacak bir tekniğin bir Akdeniz insanından çıkmış olması kulağa çok da şaşırtıcı gelmiyor…

Geleyim tekniğin kendisine, burada toplanma nedenimiz o neticede.

Tekniğin merkezinde yatan şey basit: Kısa süreli çalışma seansları ve onları takip eden mini molalar. Şöyle ki, 25 dakikalığına işinize veya dersinize odaklanıyorsunuz, hemen ardından 5 dakikalık bir mola veriyorsunuz.

Bu 30 dakikalık süreç 1 pomodoro oluyor. Arka arkaya dört pomodoro yaparsanız, yani toplamda 2 saati tamamlarsanız, 30 dakikalık bir mola hakkınız oluyor. Günde 8-16 arası pomodoro yaparsanız, ideal seviyeye de ulaşmış oluyorsunuz. Bu kadar basit.

Örneğin 11 civarlarında iyice ayılıp işinize veya dersinize başladığınızı düşünüp bir program hazırlayalım ve nasıl göründüğüne bakalım hızlıca.

11:00-11:25 Çalışma Seansı / 11:25-11:30 Mola (1. Pomodoro)
11:30-11:55 Çalışma Seansı / 11:55-12:00 Mola (2. Pomodoro)
12:00-12:25 Çalışma Seansı / 12:25-12:30 Mola (3. Pomodoro)
12:30-12:55 Çalışma Seansı / 12:55-13:00 Mola (4. Pomodoro)
13:00/13:30 Ana Mola

13:30’da tekrar başladıktan sonra 15:30’da toplamda 8 pomodoroyu tamamlamış ve ideal seviyeye ulaşmış oluyorsunuz. Üstelik 11:00’den 15:30’a kadar geçen 4 buçuk saatlik sürenin 1 saatinden fazlası da dinlenerek geçiyor. Yani koskoca günde sadece 3 buçuk saatinizi harcayarak, o günkü işlerinizi halletmeniz mümkün. Dağlar kadar işiniz varsa, 1-2 pomodoro seansı daha ekleyebilirsiniz.

Tekniğin avantajlı yönü şu, kesinlikle yorgun hissetmiyorsunuz. Çünkü plan programınız belli, ne zaman çalışıp ne zaman mola vereceğiniz belli. Üstelik çalışma seansları sadece 25 dakika olduğu için, beyniniz yorulmuyor.

5 dakikalık molalarda kalkıp biraz yürüyebilir, bir çay ya da kahve koyabilir, hava alabilirsiniz. Böylece beyninizin de soğumasına imkan vermiş olursunuz. Bu da tüm bu çalışma süreci boyunca zihnen dinç ve keyifli kalmanıza imkan verir.

Kilit nokta ise çalışma seanslarında gerçekten çalışmak, molalarda ise gerçekten mola vermek. Yani 25 dakika boyunca telefonunuza asla bakmamanız gerekiyor, bırakın bir 10-15 dakika beklesin o mesaj, çok uzun bir süre değil bu. Herhangi bir neden için kalkmayın o masanın başından.

Aynı şekilde mola süresi başladığında da işi unutun, hata yaptığınızı fark ettiyseniz ellemeyin, beş dakikanın veya yarım saatlik ana moladaysanız yarım saatin geçmesini bekleyin. O sürede işi düşünmeyin, mesaja cevap verin, çayınızı için. Birbirine karıştırmamak çok önemli bu süreçleri.

Oldu da herhangi bir nedenle 25 dakikalık çalışma seansınız bölündü diyelim, o zaman o seansla ilgili küçük bir not alın ve neden bölündüğünü yazın.

Her haftanın sonunda bu notlarınıza göz gezdirip toplamda kaç seansınızın bölündüğüne bakın.

Eğer sayı 1-2’yi geçmiyorsa sıkıntı yok, tolere edilebilir; fakat her hafta 4-5 seansınız bir şekilde bölünüyorsa, bu durumu nasıl düzeltebileceğinize bakın.

Unutmayın, marifet çok çalışabilmekte değil, verimli çalışabilmekte. Denemeye karar verirseniz, işinize yarayıp yaramadığını benimle paylaşırsanız pek bir mutlu olurum. Keyifli günler!

kaynak: https://storia.me/tr/@eraykasikci/verimlilik-kisisel-gelisim-4ipoh1/verimli-calisamamaktan-yakinanlarin-tek-ilaci-pomodoro-teknigi-1ekeip

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.