14 Yıllık gizemli bir döngü yüzyıllardır kelimelerimizi kontrol ediyor! – biliyomuydun.com

14 Yıllık gizemli bir döngü yüzyıllardır kelimelerimizi kontrol ediyor!

Yaşam 30 Eylül, 09:30'de eklendi

Yüzyıllardır edebiyatı araştıran araştırmacılar, dil kalıplarımızda garip bir eğilim tespit etti.

Kullandığımız sözcükler, yaklaşık 14 yıl süren bir döngü içinde leh içi ve dışı kalma eğilimindedir.

Bilim adamları, 4.500.000’den fazla sayısallaştırılmış kitapta dil kullanımını izleyen Google Ngram Görüntüleyici veritabanından, 1700 yılına kadar uzanan desenleri izlemek için bilgisayar komutlarını çalıştırdı.

Bunu yaparken, 5630 yaygın ismin garip salınımını tespit ettiler. Ekip, keşfin sadece yazarların ve geniş nüfusun kendilerini ifade etmek için nasıl kelimeler kullandıklarını değil, aynı zamanda tartışmayı seçtiğimiz konuları da etkilediğini gösterdiğini söylüyor.

İngiltere Manchester Üniversitesi’nden Marcelo Montemurro, New Scientist’te Sophia Chen’e “Size bu kalıbı verecek rastgele bir fenomeni hayal etmek çok zordur.” dedi.

“Bu kalıpların bazı kültürel dinamikleri yansıttığını varsayıyorum, umarım bu, tartıştığımız konuları değiştirmemizin nedenini daha iyi anlamamızı sağlar. Yazarların neden aynı şeyden bıkıp yeni bir şeyler seçtiklerini öğrenebiliriz.” diye ekledi.

İlginç olan, birbiriyle alakalı kelimelerin kullanımda birlikte nasıl yükselip düşüşe geçtiği. Örneğin, kral-kraliçe-prens gibi telifle ilgili sözcükler, kullanım dalgasının tepesinde görünüyor.

Bu da yakında leh dışı olabilecekleri anlamına geliyor. Buna karşılık, gökbilimci-matematikçi ve “tutulma” da dahil olmak üzere bir takım bilimsel terimler kısa süre önce yeniden kullanıma girdi ve son zamanlarda kullanımda düşüş gösterdi.

Dilin zaman içinde sürekli geliştiği açıktır; ancak, Google Ngram Görüntüleyici gibi bir kaynak bilim insanlarına, yazılan kelimenin kullanımına ve yüzyıllar boyunca olan dil eğilimlerine eşi benzeri görülmemiş bir erişim sağlar.

Kendiniz deneyebilir ve zamanla herhangi bir kelimenin popülerliğini arayabilirsiniz. Fakat sevdiğiniz belli kelimeler varsa, bunlardan en iyi şekilde yararlanın. Çünkü, çok daha uzun süre ortak kullanımda olmayabilirler.

Kaynak: http://beyinsizler.net/14-yillik-gizemli-bir-dongu-yuzyillardir-kelimelerimizi-kontrol-ediyor/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.