İnekler HIV Virüsüne Karşı Güçlü Antikorlar Üretiyor – biliyomuydun.com

İnekler HIV Virüsüne Karşı Güçlü Antikorlar Üretiyor

Sağlık 30 Eylül, 09:56'de eklendi

Bilim insanları hayvanlardan virüslere karşı geniş ölçüde nötrleşme sağlayan antikorlar ortaya çıkarıyor.

Sığır antikorları üzerinde yapılan yeni bir çalışama ineklerin HIV virüsüne karşı nötrleşme sağlayan antikorlar geliştirdiğini gösterdi.

HIV virüsü ile mücadele için gerçekleştirilen çalışmalarda ineklerin bu virüse karşı güçlü antikorlar ürettiğini keşfetti.

Bilim insanları bir tür HIV virüsü enjekte ettikleri dört inekte virüse karşı güçlü antikor üretimi gözlemledi. İnsanlarda virüse karşı benzer antikor üretiminin nasıl sağlanabileceğinin keşfedilmesi HIV virüsü için geliştirilecek aşının anahtarı olabilir.

Virüsü nötrleştirme etkisi gösteren antikorlar, HIV virüsü enfeksiyonunu durdurabilir. İneklerde HIV virüsü aşılanmasından 42 gün sonra antikor üretimi gözlendi.

20 Temmuz tarihinde araştırmanın sonuçlar Nature dergisinde yayımlanarak duyuruldu. İnsanlarda benzer bir çalışmanın yapılabilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekiyor.

Çalışmayı yürüten Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden immünoloji uzmanı JustinBailey, eserin “HIV’e karşı geniş çapta aktif antikorlar üretmek için yeni ve çok daha verimli bir yöntem” bulunduğunu belirtti.

HIV virüsü sürekli olarak değişim gösterdiği için bu virüse karşı bir aşı geliştirebilmek bu güne kadar mümkün olmadı.

HIV virüsü bulaşmış olan bir kişinin bedenindeki virüs bir süre sonra mutasyona uğruyor. Şu zamana kadar test aşamasına gelmiş olan HIV aşıları nötrleştirici antikor üretimi sağlamadı.

HIV bulaşan hastalardan yaklaşık olarak %1’lik bölümü mutasyona uğraşmış çeşitli HIV virüslerine karşı etkili olan geniş kapsamlı nötrleştirici antikor üretebiliyor.

Kaynak: http://beyinsizler.net/inekler-hiv-virusune-karsi-guclu-antikorlar-uretiyor/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.