Bilim İnsanları Beyin Hücresi Gibi Davranan Mikroçip Geliştirdi – biliyomuydun.com

Bilim İnsanları Beyin Hücresi Gibi Davranan Mikroçip Geliştirdi

Teknoloji 30 Eylül, 18:05'de eklendi

İnsan beyni bilgisayarlarla kıyaslanmaktadır.

Ancak insan beyni henüz bilgisayarlara benzemiyor. Araştırmacılar tarafından modern işlemcilerin hızı beyin gücünün verimliliği ile birleşip donanımın yolunu açarak bir sinir sinaps işlevinin taklit edilmesi için ışık kullanan bilgi işlem teknolojisindeki değişmelere paralel olarak değişebilir.

Beyin de bilgisayar da bilgileri modelleyebilen, manipüle eden ve depolayabilen sistemlerdir. Her ikisinde de birçok ortak nokta bulunmaktadır.

Bilgisayarlar elektriksel uyaranların işlevlerini yerine getirebilmek adına açma – kapama anahtarıyla birleşirken, beyin nöronlar aracılığıyla sinaps denilen çoklu kanallara uyarıları dağıtabilmek için kimyasal gelişim kullanmaktadır.

Bu iki sistem arasındaki fark bellek ve güç tüketimi bakımından önemlidir. İnsan beyninde etkinlik ve depolama yeteneklerine hiçbir bilgisayar sistemi yaklaşamaz.

Oxford, Münster ve Exeter Üniversiteleri’nden bir araştırmacı ekibi, bilgisayar kullanımının ” kutsal kapısı” olarak gördüğü şeyin bir sinaps gibi işlev gören bir fotonik entegre devresi oluşturarak çivilendiğini gözlemledi.

Oxford Üniversitesi’nden kıdemli araştırmacı Harish Bhaskaran, “İnsan beynine daha çok benzeyen bilgisayarların geliştirilmesi, onlarca yıldır bilim adamları için oldukça zor bir işlemdi” diyor.

Nöronlar ve sinaps ağı vasıtasıyla beyin, yalnızca birkaç on vat güç kullanarak çok sayıda bilgiyi aynı anda işleyebilir ve depolayabilir. En önemli bilgisayarlar bile bu tür bir performansa yaklaşamazlar. Bilim insanları tarafından bir sinaps’in yapabileceğini yapan işlemci oluşturmak temel yaklaşımdır.

Münster Üniversitesi’nden WolframPernice , “Sinapslar beyindeki nöron sayısının 10,000 ila 1 arasında olduğundan, herhangi bir beyin benzeri bilgisayarın bazı formdaki sinaptik taklitleri çoğaltabilmesi gerekiyor” diyor.

Ekibin yapay sinaps sistemi, bir devreden diğerine geçtikçe önemli miktarda enerji depolayan ve salan bir faz değiştirme maddesinden (PCM) yapılan yapılara dayanıyor.

Işık dalgaları, optik darbeler PCM’yi bir sinapsın plastikliğini taklit edecek şekilde değiştirerek materyalden yönlendiriyor. Kavramlar yeni olmasa da süreç ilk defa hayata geçirilmiştir. Işık temelli nöromorfik işlemciler, zihin ve makinenin mükemmel birleşimi olarak

kaynak: http://beyinsizler.net/bilim-insanlari-beyin-hucresi-gibi-davranan-mikrocip-gelistirdi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.