Kırık Kemikleri İyileştirmede Yeni Bir Yöntem Deneniyor – biliyomuydun.com

Kırık Kemikleri İyileştirmede Yeni Bir Yöntem Deneniyor

Sağlık 3 Ekim, 13:36'de eklendi

Kırık kemikler çocuğundan gencine, yetişkininden yaşlısına birçok kişi için sorun teşkil etmektedir.

Bazı kırıklar alçıyla kolayca düzelirken, bazı kırıkları düzeltebilmenin yolu kemiğin iyileşmesi esnasında cerrahi bir müdahaleyle bir vidanın kırığa tutturulması şeklindedir.

Ancak bir metalin vücuda monte edilmesi birtakım komplikasyonlara sebep olabilir. Şimdi cerrahlar tarafından insan kemiğinden yapılmış olan yeni bir vida türü keşfetti. Bu vida türü bazı hastanelerde kullanılmaya başlandı.

Tipik tedavi yönteminde cerrahların kırıklarda kullandıkları vidalar titanyumdan ya da paslanmaz çelikten yapılan metal plakalar şeklindedir. Bu yöntem özellikle kırık ayak ya da bilek kemiklerini stabilize etmek için sıkça kullanılır.

Uygulanan standart prosedürde hasta ağrı ve yabancı cismi reddetme gibi sorunlar yaşayabiliyor. Aynı zamanda hastada metal alerjisinin bulunması ya da kemikte bakteriyel enfeksiyon rastlanan diğer bir olumsuz durum olarak karşımıza çıkıyor.

Hepsinden önemlisi, bu tip ortopedik donanımın kemik iyileştikten sonra çıkarılması gerekiyor, bu da o vidaları yerleştirilirken yapılan ilk ameliyattan sonra ikinci bir ameliyat anlamı taşıyor.

Bu yüzden Avusturyalı ortopedi uzmanı KlausPastl cerrahi vidalar için yeni materyaller denemek istedi ve nihayetinde insan kemiğinden yapılmış bir vida için patent aldı.

Köpekbalığı vidası ismi verilen vida insan vücudunda bulunan en sert ve en uzun kemik olan femur ya da bacak kemiğinin sağlam olan orta tabakasından yapılıyor. Kemik organ bağışında bulunmayı isteyen kişilerden alınıyor.

kaynak: http://beyinsizler.net/kirik-kemikleri-iyilestirmede-yeni-bir-yontem-deneniyor/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.