Ülkedeki Düzeni Korumak İçin Gelen BM Askerleri Haitili Kadınları Tecavüz Ediyor… – biliyomuydun.com

Ülkedeki Düzeni Korumak İçin Gelen BM Askerleri Haitili Kadınları Tecavüz Ediyor…

Kadın 4 Ekim, 12:30'de eklendi

Haiti’de 2010’da meydana gelen kasırga sonrasında Haitili kadınlarda hamilelik vakaları 3 katına çıktı.

Hamileliklerin büyük bir kısmının ise tecavüzler sonucunda yaşandığı, tecavüz olaylarına kasırgadan sonra ülkedeki düzeni korumak için Haiti’ye gelen BM çatısındaki ‘mavi berelilerin’ de karıştığı biliniyor.

Haitili Martine Gestimé, yaşadığı trajedi hakkında ilk kez Sputnik’e konuştu. Martine, 2007’de BM’de görevli Brezilyalı bir asker tarafından tecavüz edildi.

O zamanlarda okula gittiğini anlatan Gestimé, bir keresinde Franco adlı Brezilyalı bir askerin tercüman vasıtasıyla eğitimindeki azminden ötürü kendisini övdüğünü ve güzel olduğunu söylediğini aktardı.

Martine, Franco’nun zamanla kendisini her gün okul çıkışında beklemeye başladığını, bir keresinde de kurabiye ikram etme vaadiyle askeri birliğine davet ettiğini, evde açlık çektikleri için bu daveti kabul ettiğini, ardından üssün girişinde bir odaya kapatılıp orada Franco’nun tecavüzüne uğradığını anlattı.

Martine, “Her gün gözyaşlarıyla uykuya dalıyor ve beni ya da çocuğumu öldürmesi için tanrıya dua ediyordum, çünkü onu yetiştirecek imkanlarım yoktu” diye konuştu.

Her şeye rağmen doğum yapan Martine, şimdi oğluyla birlikte 3 metre karelik penceresiz ve banyosuz bir odada yaşıyor.

BM yetkilileri, Haiti’de ‘mavi berelilerin’ tecavüzüne uğrayan kurbanlardan özür dilemedikleri gibi kadınlara herhangi bir tazminat da ödemedi.

BM’nin bu tür olaylar ile ilgili ‘sıfır tolerans’ politikasına rağmen 10 yıl boyunca sadece bir Haitili kadın tecavüzden dolayı tazminat alma hakkı kazandı.

kaynak: http://www.vikilist.com/ulkedeki-duzeni-korumak-icin-gelen-bm-askerleri-haitili-kadinlari-tecavuz-ediyor-5615

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.