Çocuklarınızın Zor İşler Başarmasını Nasıl Sağlarsınız? – biliyomuydun.com

Çocuklarınızın Zor İşler Başarmasını Nasıl Sağlarsınız?

Yaşam 11 Ekim, 20:37'de eklendi

Çocuklarıma bisiklete binmeyi öğretmedim. Dördüne de.

Elbette yardım ettim. Onlar bisiklet tepesinde bir yandan dengelerini koruyup bir yandan pedal çevirmeye çalışırken selelerinden tuttum. Kocamsa seleyi tutmaz, çocuklarımızı kendi hallerine bırakırdı.

Geçen ay en küçük çocuğumun bisiklete binmesine yardım edene kadar bu durumun farkında değildim. Kocam hafta sonu yanımızda değildi, ben de küçük oğlumuzun hazır olduğunu düşünerek bisikletin destek tekerleklerini çıkardım, ona yardım etmeye başladım. Kocam eve geldiğinde oğlumun bisikletinin selesini sağlamca tuttu, kısa bir süre ona destek olduktan sonra bıraktı. Oğlum bisiklete binebiliyordu.

Oğlumu bırakmanın bana çok zor geldiğini o zaman anladım.

Kocam eve gelmeseydi, hâlâ o küçük çocuk bisikletinin peşinden, onu dengede tutmaya çalışarak gidiyor olacaktım.

Çocuklarınıza zor şeyleri yapmayı nasıl öğreteceğinizi merak ettiniz mi hiç? Korkularıyla baş etmeyi, cesur davranmayı, zorlukların üstesinden gelmeyi örneğin?

Hayat zor şeylerle doludur. Yürümeyi öğrenmek zordur. Büyümek başlı başına bir zorluktur. İyi bir eş olmayı öğrenmek kolay iş değildir, anne rolüne bürünmek çetin iştir. Zor, zor, zor. Neden çocuklarımızın zor şeylere hazırlıklı olmasını, onların yükü altında ezilmemesini istemeyelim? Neden gözlerinin önünde duran şeyin ötesini görmeleri ve zorluklarla başa çıkmalarını kolaylaştıracak araçlar edinmeleri için uğraşmayalım?

Çocuklarımızın zor şeylerin üstesinden gelmesini sağlamak için beş önerim var:

1. Bırakın hata yapsınlar

Gerçekten. Bizim ev aslında hayata hazırlık sahasıdır. Sizinki de öyle. Evlerimiz, çocuklarımızın her ne olursa olsun sevildikleri, performanslarına bağlı değer görmedikleri, takılıp düştükten sonra yeniden ayağa kalkmayı öğrenebilecekleri en güvenli yerdir.

Çocuklarına yara bandı ve buz kompresi yetiştiren bir anne için bu zor olabilir. Bu konuda benim doğal yaklaşımım, çocuklarımın zarar görebilecekleri alanları yumuşatmak oluyor ama bu yaklaşım onlara uzun vadede fayda sağlamıyor.

Sert ve amansız çalışma ortamları ya da üniversite sınıfları, çocuklarımızın bu durumla ilk kez karşılaşmaları için en iyi yerler değil. Çocuklarınıza dağıtabilecekleri, her eylemlerinin bir sonucunun olacağını, affedilmeyi ve her seferinde toparlanıp yeniden deneyecekleri güvenli bir ortam sağlayın.

2. Onlara araçlar sunun

Çocuklarımızı zor şeylerle uğraşırken izlerken, iyi tepkiler vermeyi öğretebiliriz. Yakınlarda kızım iki haftalık bir yüzme kursuna gitti, onun için tamamen yeni bir şeydi bu. Korkmasına rağmen ilk hafta çok iyi geçti. Korkularının üstesinden gelmeyi başardı ve haftanın sonuna doğru derslerde çok eğleniyordu.

Ancak araya uzun bir hafta sonu tatili girince yüzme dersinden yeniden korkmaya başladı ve gitmek istemedi. Gözyaşları içinde, yüzmekten nefret ettiğini söyledi bana. O anda aslında kızımın derdinin artık yüzme olmadığını anladım. Kızım korkuya teslim olmuştu. Daha birkaç gün öncesine kadar yüzmeye bayılırken şimdi bir yalana, yani korkularına inanıyordu.

Hayatta öğrendiğim bir şey varsa o da şudur; bir başkasına ne kadar mantıksız, ne kadar ihtimal dışı ve ne kadar saçma görünürse görünsün, korku gerçek bir duygudur. Hepimiz farklı şeylerden korkarız ve kendimizi korkumuzun ortasında bulduğumuzda bu korku bizim gerçekliğimiz olur. Bir başkasının korkusunu küçümsemek kimseye fayda sağlamaz.

Matematiğin çok kolay olduğunu düşünen bir matematik öğretmenim vardı. Bu onun için doğru olabilirdi ama bana göre matematik kesinlikle kolay DEĞİLDİ. Asla. Matematikten yüksek notlar almak için elimden geleni yaptım. Matematik hiçbir zaman daha kolaylaşmadı ama matematik kurallarını derslerimi geçecek kadar öğrendim ama daha sonraki hayatımda mümkün olduğunca uzak durdum. (Şaka yapıyorum, kısmen uzak durdum diyelim.)

Aynı strateji, benim korkak yüzücü için de geçerli. Ona yüzmenin eğlenceli bir şey olduğunu, korkacak bir şey olmadığını söylemenin bir faydası olmaz. Ama ona korkularımızla nasıl başa çıktığımızı, içimizi kemiren yalan duygularla nasıl mücadele edeceğimizi anlatmak çok fayda sağlar.

3. Doğruları söyleyin

Çocuklarımızın yüreklerini biçimlendirip onların davranışlarına yön verirken, zor şeylerden açıkça söz etmeliyiz. Yüzmeyi öğrenmek zordur. Ayrık otlarını temizlemek zordur. Evi düzenli tutmak zordur. Ama bu, hiçbirini yapmayacağımız anlamına gelmez.

Çocuklarım büyüdükçe hayatın zorlukları hakkında daha çok konuşuyoruz çünkü bunlar kendiliklerinden ortadan kaybolmuyorlar. Babalarının işinden, ne kadar zor şeylerle uğraştığından konuşuyoruz. Ödenecek faturalardan ve vergilerden söz ediyoruz, haksız ya da kaba davranışlara maruz kaldığımız durumları paylaşıyoruz.

Bunları konuşmak için bol bol fırsat çıkar; kötü bir gün geçiriyormuş gibi duran, marketteki asık suratlı kasiyeri konuşun örneğin çocuklarınızla. Ya da kafasında baretiyle, kan ter içinde çalışan inşaat işçisinden söz edin. Hayatı allayıp pullayarak anlatmaktansa gerçeklerden söz etmek çocuklarımızın, çok çalışmanın hayatın bir parçası olduğunu anlamasını sağlar.

4. Onları eğitmeye başlayın

Hiç çocuklarınızı zor şeyler yapmaları için kasten eğitmeyi, onların iradelerini zorlayarak sebat etmenin değerini anlamalarını öğretmeyi düşündünüz mü?

Ailece, hayatınızdaki önemli bir zorluğun üstesinden gelmeyi deneyin. Çocuklarınızın konfor alanlarından çıkarak konuşmalarınıza dahil olmasını sağlayın. Onlara, başkalarına bir şeyler sunmanın ya da özveride bulunmanın nasıl bir şey olduğunu gösterin. Bunlar pek çok çocuğun hatta yetişkinin doğuştan getirdiği özellikler değildir. Çocuklarınıza bu becerilerini sınayıp geliştirebilecekleri fırsatlar ve ortamlar sunun. Bu sırada siz de mutlaka öyle davranın, sizi izlesinler.

Zor şeyleri evde de deneyebilirsiniz. Eviniz bizimki gibiyse, alışkanlıktan ve daha çabuk yaptığımız için kocamla yapıverdiğimiz yığınla ev işi oluyor ama bunları çocuklarımızın yapmasına izin vermemiz onların büyümesini ve biçimlenmesini sağlıyor.

Bırakın çamaşırları katlasınlar, bahçedeki yaban otlarını temizlesinler. Onlara mutfağı temizlemeyi, merdivenleri süpürmeyi ya da camları silmeyi öğretin. Elbette yaptıkları işler yaşları ilerledikçe değişecektir. Daha sonra yapılan işler için harçlık kazanmaları bile söz konusu olabilir ama sadece gerçekten iyi yapılmış işler için para ödeyin. Tüm bunlar sizin çok çaba harcamanızı gerektirecek ama çocuklarınız zamanla çok çalışmanın ve zor işler yapmanın değerini anlayacaktır. Ayrıca tüm bunların sonucu olarak eviniz tertemiz olacaktır!

5. Takip edin

Tıpkı disiplinde olduğu gibi, anne baba olmanın temel ve en zor yanı takiptir. Yakınlarda kocam, oğluma sorumluluk konusunda bir şeyler öğretmeye çalışıyordu ve bir sabah işe giderken bana, “Dün akşam sorumluluk konusunda Tyler’la konuştuk. Bu akşam işten döndüğümde, yapması gereken bütün işleri tamamlamış olmasını bekliyorum. Lütfen ona herhangi bir hatırlatmada bulunma” dedi. Oğluma bir şeyi yapmasını hatırlatmayacaktım. Bunun bir anne olarak bana ne kadar zor geldiğini bilmem nasıl anlatsam?

9.00: İşler tamamlanmadı.

11.00: İşler tamamlanmadı. Ağzımı sımsıkı kapalı tutmaya çalışmaktan yüzümde tikler başlayacaktı neredeyse. Neyse ki kocam geldiğinde tüm işler nihayet tamamlanmıştı ve gerçekten de oğluma hiçbir hatırlatmada bulunmamıştım. Ama işler her zaman böyle

Çocukları eğitmek zordur, başlı başına bir iştir.

Çocuklarınızı mutlaka deliler gibi seviyorsunuz, onları her zaman zor durumlardan kurtarmayı istiyorsunuz. Ama sadece önümüzde duran olgulara göre değil, sonuçları da düşünerek kararlar vermemiz gerekiyor. Ancak o zaman ortaya sorumluluk sahibi ve becerikli yetişkinler çıkabilir.

kaynak: http://www.egitimpedia.com/cocuklarinizin-zor-isler-basarmasini-nasil-saglarsiniz/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.