50 Bin Kamu lojmanı satışta… – biliyomuydun.com

50 Bin Kamu lojmanı satışta…

Ekonomi 12 Ekim, 09:54'de eklendi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasanın 65. maddesi ile 50 bin kamu lojmanının satışının gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Maddenin görüşülmesi esnasında yıkılacağı iddiaları ile gündeme gelen Şükrü Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin muhalefet milletvekilleri ile Maliye Bakanı Naci Ağbal arasında tartışmalar yaşandı.

Lojmanların satışına izin veren madde üzerine söz alan CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel,

-“50 BİN TANE KAMU GÖREVLİNİZ İNANILMAZ DERECE HUZURSUZ OLACAK”-

“Orası sit alanı olarak belirlenmiş. Böyle bir şeye izin verecek değiliz. 50 bin tane kamu görevliniz inanılmaz derece huzursuz olacak, ‘Lojmanlar gitti biz şimdi ne yapacağız’.

Bunun kadar net karşı olabileceğim başka madde yok. Yapamazsınız yapmamanız gerekir yaparsanız sonuçlarını hep beraber görürüz.”

Şükrü Saraçoğlu Mahallesi hakkında yaşanan tartışmanın ardından konu hakkında tekrar söz alan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Saraçoğlu projesi hakkında şöyle konuştu:

-“YIPRANMAYLA İLK YAPILIŞINDAKİ GÖRÜNÜMÜNÜ KAYBETMİŞ DURUMDA”-

“Saraçoğlu Mahallesi cumhuriyetin ilk döneminde yapılmış, uzun yıllar gerçekten Ankara’da memurların, üst düzey kamu görevlilerinin kullandığı bir lojman mahallesine dönüşmüş, herkes tarafından bilinen bir yer ama bu yapılan uzun yılların getirdiği yorgunlukla, yıpranmayla ilk yapılışındaki görünümünü kaybetmiş durumda”.

-“İNSANLARIN O ÇAMAŞIRLARI ASMASINA SAYGI DUYUYORUM”-

“Eski fotoğrafları çıkaralım bakalım, oradan geçtiğimiz zamanki görüntüler bir başkentin, başbakanlığın Genelkurmay Başkanlığı’nın, Meclis’in bu kadar yakınında o görüntülerin olmasına da gerek yok.

Oradaki insanların o çamaşırları asmasına saygı duyuyorum hepimiz insanız ve öyle yapıyoruz zaten”.

-“BÜTÜN DUVARLAR YIKILACAK”-

“Bütün şeyimiz şu, bugünkünden fazla yeşil olacak. Bugün etrafı kapalı. Bütün duvarlar yıkılacak, vatandaşımız oralara gidebilecek o mekanları kullanabilecek.

Bütün yapılar aynen duracak sadece orta alanda, yerin altında hiçbir şekilde yukarıya bir mimari değil. Yerin üstünde de bir kat kongre merkezi yapacağız oraya.”

Kaynak: ANKA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.