Yapay zeka ile istihbarat gücünün milyar kat artacağı öngörülüyor – biliyomuydun.com

Yapay zeka ile istihbarat gücünün milyar kat artacağı öngörülüyor

Teknoloji 12 Ekim, 15:05'de eklendi

Kurzweil, 2045’e Kadar Tekillik Yaşanacağını İddia Ediyor

Google’ın Mühendislik Direktörü Ray Kurzweil, yaptığı doğru tahminlerle adından söz ettiren bir bilim insanı. 1990 yılından beri yapmış olduğu 147 öngörüde %86’lık doğruluk oranı bulunuyor.

Teksas’ta düzenlenen At SXSW Konferansı’nda Kurzweil yeni bir öngörüde bulundu. Kurzweil, teknolojik tekilliğin önümüzdeki 30 yıl içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

2029 yılında bir AI’nin geçerli bir Turing testini geçeceğini ve dolayısıyla insan düzeyinde istihbarat elde deceğini söyleyen Kurzwell, ABD’nin yarattığı istihbaratla bunun birleşmesiyle etkin istihbarat gücünün milyar kat artacağını söyledi. Tekillik için verdiği tarih ise 2045.

Kurzweil, verdiği röportajda bilgisayarların insan düzeyinde istihbarata sahip olma tarihlerini 2029 olarak bildiriyor. Tekillik noktası, teknoloji alanındaki tüm ilerlemelerin, özellikle de yapay zekanın insandan daha akıllı bir noktaya geldiği yer olarak gösteriliyor.

Kurzweil’in oluşturduğu tekillik çizelgesi, diğer öngörüleriyle tutarlı. Süper akıllı makineler devrinin başlama tarihi olarak 2047 yılını öngören SOftbank CEO’su Masayoshi Son’un da bu konuda tahmin yürüten diğer bir önemli kişi. Kurzweil tekillik sürecinin zaten başladığını söylüyor.

Herkesin sorduğu sorunun ise makinelerden korkmalı mıyız? Sorusuna Kurzweil farklı yaklaşıyor.

Bill Gates, Elon Musk, Stephen Hawking gibi isimler makinelerin insanlardan daha akıllı bir noktaya geldiğinde dünyayı ele geçirme eğiliminde olacağını söylüyor. Kurzweil ise öyle düşünmüyor.

Aslında, o tekillikten endişe duymuyor. Hatta tam tersine tekilliği büyük bir sabırsızlıkla bekliyor. İnsanlığın makineler tarafından köleleştirileceği fikrinin sadece bir kurgu olduğunu söylüyor.

Tekillik insanlığın ilerleyebilmesi için bir fırsat diyen Kurzweil, “Makineler bizi daha akıllı yapıyor” dedi.

Kaynak: http://beyinsizler.net/yapay-zeka-ile-istihbarat-gucunun-milyar-kat-artacagi-ongoruluyor/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.