P*nis Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Şey – biliyomuydun.com

P*nis Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Şey

Sağlık 13 Ekim, 09:57'de eklendi

P*nis Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Şey

Anne karnındaki fetüsün ilk gelişimi sırasında tüm erkek ve dişiler aynı genital organa sahiptir.

Ne var ki, erkek cinsiyet hormonlarının devreye girmesi ile bir takım sinir uçları gelişerek p*nis uzantısını veya uzvunu meydana getirir.

Aynı grup sinir hücreleri dişilerde klit*risi oluşturmak üzere daha küçük ve ince bir çıkıntı halinde gelişir. Popülasyonun yaklaşık yarısında bulunan p*nis hakkında acaba ne kadar çok şey biliyoruz?

Literatürde özellikle 2012’de yazılan bir review (yeniden gözden geçirme, bilinenleri tarama) niteliğindeki makalede p*nis anatomisi, morfolojisi ve evrimi üzerine genel bir derleme yapılmıştı. (Hsieh et. al , 2012) Aslında genel ve medikal anlamda p*nis ile ilgili bildiklerimiz hiç de az sayılmaz.

P*nislerin bir tek amacının olduğunu varsayacak olursak çoğumuz bunun ‘dölleme’ (üreme işlevi) olduğunu düşünecektir; ki zaten öyledir de.

Bir şekilde komedi kültürünün içinde kendisine hatırı sayılır bir alan bulan bu organ beraberinde birçok (sosyopsikolojik veya sosyokültürel) sorunu ve hastalığı (cinsel yolla bulaşan, psikolojik, travmatik hastalıklar gibi) da getirebilmektedir.

Ve ne yazık ki kısırlık ve iktidarsızlık başta olmak üzere bu organ ile ilgili veya bağıntılı rahatsızlıkların pek de -özellikle rahatsızlığa sahip olan insanlar tarafından- gülünecek bir yanı yoktur.

Erkek cinsel organı ile bildiklerimiz ise bilmediklerimize oranla çok daha dar bir alanı kapsıyor.

Atar ve toplardamarları, kas yapısı, dokusu, testis kanalları ile bağlantıları, sinirleri, boşalma mekanizması, boy ve sertliğinin ne gibi genetik ve çevresel şartlardan etkilendiği birçok insan için ‘Bilinmeyen’ veya ‘Net cevaplar alınamayan’ sorular ve konulardır.

Burada belki yarın bazı konularda (sigara içmek gibi) farklı davranmanızı ve düşünmenizi sağlayabilecek p*nis ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz;

#***

kaynak: bilimfili.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.