Akıllı Bir Aileyi İyi Bir Aileden Ayıran 10 Ebeveyn İlkesi – biliyomuydun.com

Akıllı Bir Aileyi İyi Bir Aileden Ayıran 10 Ebeveyn İlkesi

Yaşam 13 Ekim, 10:47'de eklendi

Akıllı Bir Aileyi İyi Bir Aileden Ayıran 10 Ebeveyn İlkesi

Harika çocuklar yetiştirmenin belli kuralları, kitabı yoktur. Öte yandan bazı aileler, psikoloji makaleleri okumadan ya da ebeveynlik panellerine katılmadan da böyle çocuklar yetiştirmeyi başarıyor ve bunun bazı temel sebepleri bulunuyor:

Ödüle bağımlı olmamak

Bazı aileler, çocuklarının, her şeyi yapabileceklerine inanırlarsa hayatta da başarılı olacaklarını düşünür.

Oysa çocukların her şeyi kendi başlarına yapabileceklerini anlamasını sağlamak çok daha önemlidir. Çocuklar böyle düşündüklerinde, hayatın akışına kapılıp gitmez, kendi geleceklerini yönlendirebilirler.

Hiçbir şey ilk seferinde kolay değildir

Çocuğun bağımsız olabilmesi için çabalarının takdir edilmesi gerekir.

Ne yaşta olursa olsun, bir çocuk yeni bir hobiyle ilgilenmeye başladığında anne babasının onu destekleyip yüreklendirmesi gerekir. Eğer yolunda gitmeyen şeyler olursa ailedeki yaşlılar her zaman, “En başta her şey zordur” diyebilir.

En iyi ödül güvenmektir

Peki bu çabaları nasıl ödüllendirmeliyiz? Bir çocuğu en çok kendisine güvendiğinizi hissettirerek ödüllendirebilirsiniz. Bir çocuk, bir işi yapması konusunda kendisine güvenildiğini hissederse, yaptığı işin iyi olduğunu düşünür.

Temizlik her şey değildir

Bir çocuğun temiz ve düzenli olması, onun olduğu kadar anne babasının da çok zaman ve çaba harcamasını gerektirir.

Akıllı anne babalar, çocuklarının üst başının her zaman temiz ve tertipli olmasının onların kişisel gelişimlerine bir etkisi olmadığını düşünürler. Çocuklarınsa nasıl göründükleri zaten umurlarında değildir.

Dağınıklığı kabullenmek

Çocukların etrafı genellikle darmadağınıktır, akıllı anne babalar buna aldırmaz. Çünkü çocukların dağınık olduğunu, bir şeyleri devirip döktüğünü bilirler.

Bu yüzden odaları dağınık diye onlara söylenip durmak yerine, nasıl rahat ediyorlarsa öyle yaşamalarına izin verir, düzenli olmanın faydalarını zaman içinde açıklarlar.

Çocukların enerjisi eninde sonunda biter

Bazı anne babalar bütün gün çocuklarına, “Oraya tırmanma!”, “Ona dokunma!”, “Uslu dur!” der durur.

Böyle hareketli çocukların akıllı ebeveynleri ise, çocuklarının enerjilerini daha küçük yaşlardayken dışarı atmalarının çok önemli olduğunu bilirler. Böylece çocukları ileride kendinden emin ve sebat sahibi yetişkinler olabilir.

Akıllıca serbestlik tanıma

Bazı çocukların her şeyi yapmasına izin verilir. Hatta duvar kâğıdına resim çizmeleri bile, ileride büyük bir ressam olacaklarının işareti olarak görülür. Ancak, bu çocukların bile aşamayacağı bir sınır vardır; ailelerine saygısızlık etmek.

Kedinizi pembeye boyarsa ona azarlar gibi bakmanız yeterli olabilir ama bir ebeveyne hakaret eden çocuğun daha ciddi bir karşılık görmesi gerekir.

Baba liderdir, anne de öyle

Anne babaya saygı göstermek küçük yaşlarda öğretilir. Evdeki her çocuk, evde anne babasının lider olduğunu, kendi yaptıklarının daha az önemli olduğunu bilir.

Bu yüzden bu çocuklar anne babalarından kendileri için bir şey yapmasını istemez, bunun yerine kendileri başarmaya çalışır.

Çocuklar öz denetim sahibi olabilir

Bir çocuğu bir şeyden mahrum ederek cezalandırmak yerine, doğru davranışının ona belli bir şekilde fayda sağlayacağı kesin kurallar koymak daha iyidir. Bir çocuk sınırlamalar ve cezalarla kısıtlanmış bir şekilde düşünmekten kurtulursa, davranışını kendi iyiliği için düzeltmeyi öğrenir.

Hiçbir şey gözardı edilmez

Psikologlar, çocuğunuzu karaladığı bir şey için övmemenizi önerse de, bazen anne babalar her başarının ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Böylece bir anne, çocuğu ona üzerini karalamalarla doldurduğu bir peçete bile getirse, anne bu karalamanın içinden bir desen bulup, ailenin diğer üyelerine bunu bir resim olarak sunabilir.

Kaynak: https://brightside.me/

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.