Akıllı Bandajlar Vücudunuzu Onarmak Üzere Tasarlandı

Akıllı Bandajlar Vücudunuzu Onarmak Üzere Tasarlandı

Nebraska-Lincoln Üniversitesi, Harvard Tıp Fakültesi ve MIT Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, bir mobil cihaz tarafından tetiklendiğinde bir yaraya ilaç gönderen akıllı bir bandaj geliştirdi.

Band-Aids’in ilk tanıtımından beri bandajlama teknolojisi uzun bir yol kat etti. Şimdi, Nebraska Üniversitesi’nden (Lincoln , Harvard Tıp Fakültesi ve MIT) araştırmacılar , akıllı bir bandajla bir sonraki yüzyıldaki yara bakımını başlatmaya hazır.

Bu bandaj akıllı telefon ya da mobil cihazlar yardımıyla tetiklenebilen ilaçları saklıyor.
Bandaj, etkili antibiyotiklerden ağrı kesicilere kadar etkili birçok kombinasyonda ilaçlar barındıracak şekilde jel ile kaplanmış elektrik iletken liflerden oluşuyor.

Bireysel elyaflar, bağlı bir mikroişlemci yardımıyla, bir mobil cihazı kullanarak posta pulundan daha büyük olmayan gerilimle aktive edilebiliyor.

Nebraska’daki mekanik ve malzeme mühendisliği asistanı Ali Tamayol, bandajla ilgili yazdığı bülteninde “Bu bandaj doz kontrolü yapmanıza gerek kalmadan size ilacınızı veriyor.

Bandajla farklı salınım profillerine sahip çoklu ilaçları serbest bırakabilirsiniz. Bu, diğer sistemlerle karşılaştırıldığında büyük bir avantaj” dedi.

Tamayol, basın bülteninde “Bu, biyomedikal mühendisliğe ve tıpta birçok farklı alana uygulanabilecek bir platform.

Kronik yaraların tedavisinde, savaş alanındaki yaralanmalarda rahatlık sağlayacak bir sistem” açıklamasında bulundu.

Yaraların tedavisinde tıbbi maliyet çok yüksek diyen Tamayol, “Sistemi bunun için geliştirdik” dedi.

Buluş sadece yeni nesil bandajı içermiyor. Aynı zamanda bandajlar 5G kablosuz veri ağıyla sağlık bilgileri anında uzmanlara aktaran nanoskopik özellikli olarak tasarlandı.

Kaynak: http://beyinsizler.net/akilli-bandajlar-vucudunuzu-onarmak-uzere-tasarlandi/