Herkesin Gaz Maskesi Taktığı Bir Acayip Yer: Miyakejima Adası – biliyomuydun.com

Herkesin Gaz Maskesi Taktığı Bir Acayip Yer: Miyakejima Adası

Dünya 14 Ekim, 09:12'de eklendi

Bu yazıyı mı okuyorsunuz?

Öyleyse yapacağımız bu yolculuk için hemen siz de bir gaz maskesi takın, çabuk! Şaka bir yana, böyle bir yerin varlığına tanık olmak tüylerinizi ürpertebilir…

Yeryüzünden sızıp zehirli gazlar açığa çıkaran yüksek miktardaki volkanik faaliyetlere ve 2000 yılında 3,600 nüfuslu adalarının tahliyeye zorlanmasına rağmen, görünüşe göre bazılarının yurt sevdası mezara kadar…

Adeta bir volkan tarlası içinde yer alan Miyakejima Adası (Japonya) volkanik faaliyetlerin kalbini oluşturuyor.

Bu volkanlar geçtiğimiz yüzyıldan beri altı kez patladı. Bunlardan en korkuncu 17 yıllık bir uykunun ardından Haziran 2000’deki Mount Oyama patlamasıydı. Ardından patlamayı 26 Haziran- 21 Temmuz arasında adayı sarsan tam 17,500 deprem izledi.

 

Deprem ve patlama felaketleri süresince gaz bulutları 16 km yükseliğe ulaşıp Miyakejima’yı kuşatma altına alırken, kraterler çöktüğü zamansa bu kuşatmacı yoğun gaz bulutlarını içine çekti.

Bu nedenle de toprak üstünde yüksek oranda kükürt dioksit (zehirli bir gaz) açığa çıkarak bölgenin yüzde yirmisini yaşanmaz hale getirdi. Olaydan 3 ay sonra hükümet harekete geçti ve takvimler eylül ayını gösterdiğinde bölge halkını adadan toplu olarak tahliye etti.

Miyakejima beş yıllığına yasaklı bölge ilan edilirken, ada çorak topraklarıyla kıyamet sonrası gibi bir yeri andırmaya başladı.

Cansız ağaçlar ve paramparça olmuş arabalar terkedilmiş bölgede kan donduran bir tablo ortaya çıkardı. Yine patlamayı takip eden süreçte Mount Oyama iki yıl boyunca her gün bacasından havaya 10-000 ile 20-000 ton arasında kükürt dioksit salınımı yaptı.

Ancak tüm bunlara rağmen 2005 yılında tahliye emri kaldırılıp ada sakinlerinin tekrar evlerine dönmesine izin verildi.

Kimisi Tokyo’da kurduğu yeni yaşamına devam etmeyi mantıklı bulurken 2,800 civarındaki ada sevdalısıysa evlerine geri dönmeyi tercih etti; hem de yüzlerinde gaz maskeleriyle!

Adanın yeniden yerleşime açık olmasına rağmen, bölgenin yaklaşık üçte biri yaşama elverişsiz bir halde. Öte yandan hükümet düzenli sağlık kontrolleri yapmakta ve belirli bölgelere giriş için yaş sınırı uygulamakta.

Günümüzde hala gaz bulutlarının volta attığı Miyakejima’nın getirdiği ciddi tehlikelerse meraklı turistleri korkutmuşa benzemiyor.

Feribot iskelelerinde ve mağazalarında tek kullanımlık gaz maskeleri satılan ada, bu ”gaz maskesi turizmi” sayesinde turistleri cezbetmeyi başarıyor.

Aynı zamanda bu meraklı turistler terkedilmiş evleri, hurdaya dönmüş arabaları ve lavlar yüzünden yarı harap halde bulunan bir okulun spor salonunu görmek için turlara katılabiliyor.

Bu arada durumun biraz kritiğini yaparsak turistlerin bu afeti görmeyi para harcayacak kadar keyifli bulduğunu görüyoruz…

Peki ya siz böyle bir durumda ne yapardınız?

kaynak: http://filoji.com/herkesin-gaz-maskesi-taktigi-bir-acayip-yer-miyakejima-adasi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.