Kullandığınız parolalar güçlü ve güvenli mi? – biliyomuydun.com

Kullandığınız parolalar güçlü ve güvenli mi?

Teknoloji 21 Ekim, 12:03'de eklendi

Şifre kullanmak, pek çoğumuz için sabit bir yapı anlamına gelir.

Kredi kartlarımızdan mail adreslerimize kadar hemen her ortamda neredeyse aynı şifreleri kullanırız.

Oysa bu yaklaşım güvenlik bakımından oldukça risklidir ve zaten servis sağlayıcılar belli bir seviyenin altında skora sahip şifreleri belirlememizi engeller.

Kimilerimizin hoşuna gitmeyen bu uygulama zorunlu bir uygulama olmakla birlikte, aktif korsanlık faaliyetlerinin önüne geçme konusunda mail hosting sağlayıcılarından web hosting sağlayıcılarına kadar her servis sağlayıcının başvurduğu bir yöntemdir.

Blog sitelerinizin yönetim panellerine giriş için kullandığınız parolalar da mail hosting için tercih ettiğiniz parolalar gibi belli bir skorun üzerine olmak durumundadır.

Tabii kimi platformların parola politikaları oldukça abartılıdır ve kullanıcıların bu durumda ciddi şekilde şikayetçi olduğu bilinir. Hiçbir mail hosting sağlayıcı kullanıcının isminin ve doğum tarihinin şifre olarak belirlenmesine izin vermez.

Ancak kimileri, hem büyük harf, hem küçük har, hem de rakam kullanılmasını istemekle birlikte, ardışık rakamlara izin vermez, kimileri 1 ile başlayan sayıları kabul etmez, kimilerine parola bulmak ise tam bir maceradır ve hatta bulduğunuz şifreyi bir kenara not etmezseniz kısa zaman içerisinde unutursunuz.

BU gibi abartılı uygulamaların yerine aslında genel geçer ilkeleri kullanmak daha doğrudur. Web hosting veren firmalar, kullanıcılarından, en azından harf ve rakamlarla kombine edilmiş şifreler kullanmalarını isterler ve her türlü riske karşılık hatalı giriş sayısını sınırlarlar.

Belli bir sayıda hatalı giriş yapıldığında sistem kilitlenir ve alternatif parola yenileme politikalarının tercih edilmesi gerekli hale gelir. Özellikle mail hosting sistemlerinde, telefonla onay, ek bir eposta adresi ile onay gibi sistemler kullanılmaktadır ki, kimi servisler; genel olarak giriş yapılan coğrafyadan farklı bir yerden giriş yapıldığında dahi ek yöntemlerin kullanılmasını isteyebilir.

Parolalarınızı belirlerken, hosting firmalarının da kullandığı sistemde olduğu gibi; en az bir harf ve kombine rakamlar kullanın.

En az 8 karakter tercih etmeniz faydalıdır ki, parola ne kadar karmaşık olursa o kadar güvenli hale gelecektir.

Elbette unutmayacağınız şifreler tercih edin ki ek yöntemlerle web hosting veya mail hosting hizmeti aldığınız firmaya yeniden ulaşmak durumunda kalmayın.

kaynak: https://kriweb.com/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.