Varlık Fonu, Çin bankasıyla 5 milyar dolarlık kredi için görüşüyor – biliyomuydun.com

Varlık Fonu, Çin bankasıyla 5 milyar dolarlık kredi için görüşüyor

Ekonomi 22 Ekim, 16:37'de eklendi

Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF), Çin bankası ICBC’den 5 milyar dolarlık kredi istediği bildirildi.

Geçen yıl ağustos ayında kurulan TVF, bu yıl eylül ayında başkan Mehmet Bostan’ın görevden alınmasıyla stratejik planını revize etmişti.

Medyada bu gelişme, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım arasında bir ‘güç savaşı’na yorulmuştu. Erdoğan, Bostan’ın görevden alınması için ‘isabetli’ değerlendirmesini yapmıştı.

TVF, kuruluşundan yaklaşık bir sene sonra uluslararası piyasalarda ilk defa etkinlik göstermiş oldu. Ancak, TVF’nin fiilen faaliyete geçmesi için beklenen ve taslağı başbakanlığa sunulan strateji belgesi halen yayınlanmış değil.

200 milyar dolara ulaşması beklenen fonla, büyük projeler için kamunun borç miktarını artırmadan kaynak yaratmak amaçlanıyor.

Bloomberg’in dört ayrı kaynaktan aldığı bilgiler doğrultusunda yazdığı haberi Paraanaliz.com aktardı.

Buna göre TVF, Çin bankası ICBC dahil uluslararası bankalarla kredi kullanımı için görüşmeler yaptı. TVF’nin ICBC’den 10 yıl vadeli 5 milyar dolar kredi talep etti.

Görüşme TVF Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ve yönetim kurulu üyesi Yiğit Bulut ile ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Şu Keen arasında 4 Ekim’de gerçekleşti.

TVF, Katar dahil olmak üzere Körfez bölgesindeki devlet fonlarının da peşinde.

Haberde TVF’nin Ortadoğu ve Çin kaynaklarına yönelmesinin Batı’yla ilişkilerdeki zorlukların bir göstergesi olabileceği belirtildi.

kaynak: http://www.diken.com.tr/varlik-fonu-cin-bankasiyla-5-milyar-dolarlik-kredi-icin-gorusuyor/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.