Bilim Yapılan Deneyle Liberallerin Nasıl Muhafazakarlara Dönüştürülebileceğini Buldu. Tek yapılması gereken şey onları korkutmak. – biliyomuydun.com

Bilim Yapılan Deneyle Liberallerin Nasıl Muhafazakarlara Dönüştürülebileceğini Buldu. Tek yapılması gereken şey onları korkutmak.

Yaşam 23 Ekim, 18:19'de eklendi

Tek yapılması gereken şey onları korkutmak.

Sosyal bilimciler tarafından liberallerin laboratuvar ortamında nasıl muhafazakarlara dönüştürüleceği keşfedildi. Tek yapılması gereken şey onları korkutmak.

Yapılan çalışmada biraz tehdit ve korkutma kullanarak liberallerin tutucu bir hale geldikleri gözlemlendi. Yale Üniversitesi psikoloji profesörü John Bargh yazdığı yeni kitabında, “Siz farkına varmadan inanç sisteminiz değiştirilebilir” konusunu işledi.

Yapılan birçok çalışmada liberal eğilime sahip olan kişilerin kendi ölümleri hakkında düşünmeleri istendiğinde ya da kendilerini tehdit altında hissettiklerinde tutucu değerlere döndüklerini ortaya koydu.

Özellikle 11 Eylül saldırıları sonrası Amerika’da ciddi bir muhafazakarlaşma eğilimi gözlemlendi. Liberaller bu olay sonrası Cumhuriyetçi aday George W. Bush’u desteklerken, bir yandan da askeri harcamalara artan oranlarda yatırım yapılmasını destekledi.

Bu olay üzerine araştırma yürüten sosyal bilimciler, halkın korku, endişe ve belirsizlik ortamlarında, değişim bozulma ve belirsizlikten kaçındığı ve gruplar ile bireyler arasındaki eşitsizliğin açıklanması, düzene soktuğuna inanmaları ve haklı olmaya hizmet ettiğini düşündükleri muhafazakarlaşma eğilimlerinin arttığını tespit ettiler.

Bilim korkunun liberal ve muhafazakar beyinleri ciddi oranda etkilediğine dair kanıtlar buldu.

Farklı siyasi eğilimlere sahip olan insanların beyin görüntüleri çekildi. Kendisini muhafazakar olarak tanımlayan kişilerde, korkunun ifade edilmesi ve işlenmesi ile ilişkili olan beyin alanında daha büyük ve daha aktif bir sağ amigdala bulunduğu görüldü.

Bilim insanları birçok farklı alanda sayısız deney gerçekleştirdi. Bargh’ın kitabı, sayısız bilinçdışı etkinin günlük kararlarımızı etkilediğini ileri sürüyor.

Sıcak bir kahve borusunu bizimle birlikte tutan bir kişiye karşı daha dostane olabiliriz. Çünkü fiziksel sıcaklık ile sosyal sıcaklık arasındaki ilişki bebeklerde bilinçsizce öğrenilen bir durum.

Başka bir araştırmada, Bargh, ellerin sabun ve suyla yıkanmasının, insanlara, onlardan farklı bireyleri nasıl daha az düşman yapabileceğini gösterdi.

Bargh, bir ölçüde, modern önyargılarımızı hastalık gibi bilinmeyen, yabancı tehditleri önlemek için geliştirdiğimizi söylüyor.

kaynak: http://beyinsizler.net/bilim-yapilan-deneyle-liberallerin-nasil-muhafazakarlara-donusturulebilecegini-buldu/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.