Sadece 1 Gramı 25 Milyar Dolar Eden O ‘Şey’ ile Geç Olmadan Tanışın! – biliyomuydun.com

Sadece 1 Gramı 25 Milyar Dolar Eden O ‘Şey’ ile Geç Olmadan Tanışın!

Teknoloji 2 Kasım, 09:44'de eklendi

Sadece 1 Gramı 25 Milyar Dolar

Dünya üzerindeki en değerli materyal ya da ‘şey’ nedir diye düşünsek listeye altın, elmas ve piyasası pek hoş olmasa da uyuşturucuların bir kısmı girecektir.

Elmasın bir gramı ortalama 250.000 liraya tekabül etse de ondan çok daha değerlileri var. Hem de bu insanlık tarihi boyunca bilinen en pahalı madde!

Tanıştıralım, yeryüzünün en değerli maddesi: Antimadde!

Nedir bu antimadde denen şey? Antimadde aslında madde olarak tanımladığımız şeyin tam zıttı.

Durun açıklayalım. Bu zıtlık tamamiyle atomik yapıların zıtlığı. Antimadde bildiğimiz herhangi bir ‘madde’ ile aynı parçacık yapısına sahip, aradaki fark ise bu parçacıkların yükleri.

Maddenin yükleri elektron ve proton iken antimaddenin yükleri antiproton ve pozitron yani maddenin tam anlamıyla anti hali.

Ve bu zıtlık durumu evrensel bir dengenin işareti, öyle ki madde ile antimadde karşılaşırsa ortaya saf enerji çıkar. Ve bu saflık tahmin ettiğinizden daha etkili.

Bu etkiye sadece ‘büyük’ diyerek onun büyüklüğünü açıklayamayız, bir örnek verelim.

1 gram antimaddeyi serbest salınımla bırakırsak ve antimadde dünya üzerinde herhangi bir noktaya temas ettiğinde ortaya çıkacak patlamanın kuvveti Hiroşima ve Nagazaki’de kullanılan atom bombasının yarattığından bile daha fazla olacaktır!

Yıkıcı kullanımlarını bir kenara bırakalım, antimadde parçacıklarının gücünü sağlık alanında zaten kullanıyoruz.

Antiprotonlar bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılıyor ve bu antiproton tedavisinin olumlu etkileri gözleniyor.

Ayrıca antimaddenin evreni keşfimizin anahtarı da olabileceği düşünülüyor.

Antimadde yakıt olarak kullanılabildiğinde bu seyahatte ışık hızının yarı hızına ulaşabilmek mümkün!

Madem bu kadar kerametli, neden üretmiyoruz bu antimaddeyi diye soranlarınız vardır, yanıtlayalım.

Antimadde öyle laboratuvarda üretilecek bir şey değil. Üretilmek istense bile şartlar gereğince sakıncaları hayati olabilirdi. Evrenin gözlemleyebildiğimiz ve erişebildiğimiz kısmının tamamı bir ‘maddeden’ ibaret.

Henüz evrende antimaddeden ibaret bir cisime rastlamadık. Antimadde atmosferimiz dışında oluşsa bile atmosfer içerisinde Dünya sınırlarına dahil olamadan ‘madde’ ile karşılaştığında yok olur.

Aslında zor ve hayli tehlikeli de olsa antimadde üretebilecek gücümüz olduğunu söyleyebiliriz.

İsviçre’de CERN tarafından üzerinde çalışılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı tüm fonksiyonları aktifken dakikada 10.000.000 antiproton üretebilecek teknik kapasiteyle donatılmış. Milyonlarca antiprotonu duyunca antimaddenin sırrını çözdüğümüzü düşünebilirsiniz.

Ama öyle değil, dakikada 10 milyon antiproton üretsek dahi 1 gram antimaddeyi üretmemiz tamı tamına 100 milyar yıl sürecek! Ayrıca bahsettiğimiz gibi, antimaddeyi ürettikten sonra herhangi bir maddeyle karşılaşmadan onu koruyabilmek üretimden çok daha önemli bir konu.

CERN’de üretilen antihidrojen atomu sadece 17 dakika saklanabildi. Sonrasında kendini yok etti. 1 gramının insan yapılarına olan etkisi düşünüldüğünde üretmekten ziyade saklayabilmek daha önemli olabilir.

Antimaddenin değeri ise üretim maliyetiyle belirleniyor.

NASA tarafından 2006’da yayınlanan makaleye göre mevcut teknolojiyle antimaddenin 10 miligramı 250 milyon dolar maliyetle üretilebiliyor.

Yani bir gramı tamı tamına 25 milyar dolar yani dünyanın toplam gayrisafi hasılasının yarısının da fazlası! Kıssadan hisse, antimaddeyi bulacak olursanız, kıymetini bilin.

kaynak: o-nedio.com

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.