En ucuz ev kirası 800 liradan başlıyorken 1400 lira teklif ediyorlar. Örnek olarak da Suriyelileri gösteriyorlar – biliyomuydun.com

En ucuz ev kirası 800 liradan başlıyorken 1400 lira teklif ediyorlar. Örnek olarak da Suriyelileri gösteriyorlar

Yaşam 3 Kasım, 08:12'de eklendi

Murat Muratoğlu: Çalıştıracak köle bulamıyoruz!

Ülkede işsizlik coşup gitmişken Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı, bırakın üretimde çalıştıracak ara elemanı, vasıfsız işçi dahi bulamadıklarını söylüyor.

İlginç bir söylem değil mi? Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı’nın da olduğu bir toplantıda şirin görünmek için böyle konuşmaların yapılması hiç de ilginç değil! Aksini söylese başkanlık koltuğunu görebilir mi?

Bir yandan ihracat rekor kıracak, diğer yandan “ekonomi çok iyi” deyip destek atacak, iş maaşa gelince paraya kıyamayacak! Yok öyle…

İşin gerçeği, Başkan sektörün yeteri kadar sömürecek işçi bulamamasından şikâyetçi!
Herhangi bir belediyenin temizlik işçisi alımında 30 kişilik kadroya binlerce kişi başvururken, neden vasıfsız işçi bile bulamadıklarını düşünmüşler mi hiç? Yoksa belediyeler çalışanına servet ödüyor da haberimiz mi yok?

Başkan buyursun, nereye işçi lazım olduğunu söylesin. Sahi aradığın işçiye kaç lira maaş vereceksin?

Maaşı günü gününe hesaba yatıracak mısın? Haftada kaç saat çalıştıracaksın? Yıllık izni olacak mı? Yoksa köfteden izin kullandı imzası mı attıracaksın?

Haftalık izni ek mesaide mi geçecek? Fazla mesai parası verecek misin, iş yetişsin mi diyeceksin? Üç kişinin işini tek kişiye mi yaptıracaksın? Sigortasını asgari ücretten mi göstereceksin? Özlük hakları ne olacak?

Bunlara cevap versin, beraber arayalım o işçiyi… Önce insana yaraşır maaş versin, sonra oluşan kuyruktan seçip beğensin!

Onlar işçi değil bildiğin köle gibi bakıyorlar çalışana… Bedavaya yakına çalışacak, aç yaşayan insan arıyorlar. En ucuz ev kirası 800 liradan başlıyorken 1400 lira teklif ediyorlar. Örnek olarak da Suriyelileri gösteriyorlar.

İstiyorlar ki vasıflısı, vasıfsızı tüm çalışanlar asgari ücret alsın. Para hep patronun kasasına aksın.

İşsiz görüşmeye gidiyor. Günde 12 saat, haftada 6 gün, ayda 1400 liraya çalışacaksın deniliyor. Yol zaten 2 saat sürüyor. Kabul etmeyince de “piyasa böyle ne yapalım” deyip geri çevriliyor.

Neymiş? Prensip olarak asgari ücretten daha yukarısını veremiyormuş! Robot satın almıyorsun, insan çalıştırıyorsun.

Sanki bilmiyoruz… Şu an bile piyasada mecburiyetten bankaya asgari ücreti yatırıp 200-300 lirasını elden geri alan patronlar var.

Çareyi de bulmuşlar. “Üretimin önemini öğretmek” diye fikir ortaya atıyorlar. Çalıştırdığın adama tavuk yemler gibi para verip, önemli bir iş yaptığına mı ikna edeceksin? Peki, parayı kim kazanacak? Yok mu paylaşmak?

Öğretmek demişken, öğrencilerin TEOG sınavı 4 gün içinde değişti. Şu taşeron meselesi yıllardır sürüyor. İnsanlar sürünüyor. İsteyince 4 günde nasıl oluyor? Onu da bir açıklasalar ya…

kaynak: sozcu.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.