Uzmanlar Nükleer Savaş Çıkma Potansiyelinin Yüksek Olduğunu Açıkladı – biliyomuydun.com

Uzmanlar Nükleer Savaş Çıkma Potansiyelinin Yüksek Olduğunu Açıkladı

Dünya 4 Kasım, 19:07'de eklendi

Nükleer savaş, gezegenimiz için oldukça yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Hala dünya genelinde dokuz ülkenin toplamda 15 bin nükleer silahı bulunuyor. Bu ülkelerden birisi olan Kuzey Kore dünyanın geri kalanına kafa tutmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler silah komitesi tarafından ülkelere nükleer silah konusunda uyarı yapılıyor. Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamalarda 1970 yılından beri ülkenin ABD’den gelen sürekli nükleer tehdidin tek kurbanı olduğu ifade ediliyor.

Kuzey Kore bu nedenle ülkenin silahsızlandırılmayacağını ve nükleer silahların değerli bir stratejik varlık olduğunu ifade ediyor.

Kuzey Kore ABD düşmanca politikasını ortadan kaldırmadığı ve ülkeye karşı nükleer tehdit unsurunu bitirmediği sürece hiçbir koşulda pazarlık masasına oturmayacağını söylüyor.

Diğer ülkeler tarafından nükleer silah tehdidinin uzaklaştırılabilmesi adına Kuzey Kore ve ABD ile uluslararası düzeyde görüşmeler kaydedildi.

ABD müzakere masasına dönebileceğinin sinyallerini verirken, İngiltere Dışişleri Bakanı tarafından ABD’nin bu isteği olumlu olarak nitelendirildi.

ABD savaşa girmek yerine Kuzey Kore ile müzakere masasına oturma seçeneğine daha sıcak bakıyor. İngiltere dış işleri bakanı Johnson tarafından Kuzey Kore’nin de müzakere masasına dönmesi için bazı makul güvenceler verilmeye çalışıldı.

Almanya dışişleri bakanı Sigmar Gabriel de yaptığı bir açıklamada, Birleşik Devletlerin Kuzey Kore ile nükleer silahsızlanma ve de-eskalasyon konulu doğrudan görüşmelerde bulunma kararından ötürü ülkeyi övdü.

Ancak birçok araştırmacı tarafından ABD’nin Kuzey Kore’ye saldırma ihtimali yüksek olarak değerlendiriliyor.

Eğer ABD saldırıda bulursa Kuzey Kore’nin de buna misilleme yapması muhtemel. Her iki tarafta geçtiğimiz aylarda oldukça iddialı açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore’nin elinde nükleer başlık bulundurmasının savaşın başlaması için caydırıcı bir unsur olduğuna değinen nükleer araştırma uzmanları, Kuzey Kore’nin ciddiye alınmak istediğini, barışın korunmasının önemli olduğunu bu nedenle ABD’nin tehdit etmeyi bırakarak müzakerelere ciddiyetle yaklaşmasının önemini vurguluyorlar.

Kaynak: http://beyinsizler.net/uzmanlar-nukleer-savas-cikma-potansiyelinin-yuksek-oldugunu-acikladi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.