Çernobil Felaketinin Aslında Neyin Sebep Olduğu Ortaya Çıktı – biliyomuydun.com

Çernobil Felaketinin Aslında Neyin Sebep Olduğu Ortaya Çıktı

Dünya 25 Kasım, 12:11'de eklendi

Çernobil Felaketinin Aslında Neyin Sebep Olduğu Ortaya Çıktı

1989 yılında Ukrayna’da bugüne kadar yaşanmış olan felaketlerin en büyüklerinden bir tanesi yaşandı.

Çernobil nükleer santralinin dört reaktöründen bir tanesi patlayarak tarihteki en büyük nükleer kazanın yaşanmasına sebebiyet verdi.

O zamanlar yapılan incelemelerde kazaya bir buhar patlamasının sebep olduğunu ortaya koyu ve günümüze kadar bu açıklama geçerliliğini korudu.

Ancak şimdi yapılan bir çalışmayla bugüne kadar Çernobil kazası hakkında yanlış bilgi verildiği ortaya çıktı.

25 Nisan 1986 sabahında Çernobil faciasının yaşanmasına katkı sunan bir takım olaylar dizisi yaşandı. Operatörler tarafından reaktör düşük bir güçte, kararsız olduğu yerde ve uygun güvenlik önlemleri alınmadan çalıştırıldı.

O zamanlar reaktörlerin pozitif boşluk katsayısı denilen durumlar söz konusuydu. Bu durum soğutma suyunun buhara dönüşmesi halinde ya da başka bir şekilde suyun kaybedilmesi durumunda güç çıkışını arttırabilecek bir önlemdi.

Tesiste bulunan işçiler olumlu bir geri bildirim döngüsü yaratabilmek için deney yapmaya çalışıyorlardı.

Burada güç yaratacak buharlar üretiliyordu. Bununla beraber reaktörün otomatik kontrol sistemi, kontrol çubuklarını yerleştirerek ve güç seviyesini düşük tutarak engellendi.

Bu aşamada bilinmeyen bir sebeple birisi acil kapatma başlattı. Kapatmayla birlikte kontrol çubuklarının tam olarak yerleştirilmesi işlemi başladı.

Grafit uçlar su soğutucusunun yerini aldı ve daha fazla buhar oluşturarak tehlikeli bir güç dalgalanması yarattı.

Buhar basıncındaki bu artış ve sıcaklığın artması, yakı içeren basınç tüplerini kırdı. İlk buhar patlaması gerçekleştiğinde, bunun çatıyı reaktörden attığı ve radyoaktif maddeyi atmosfere saldığı düşünülüyor. İkinci patlama ise birkaç saniye sonra gerçekleşti.

Ancak İsveç Savunma Araştırma Ajansı, Hidroloji Enstitüsü, İsveç Meteoroloji ve Stockholm Üniversitesi’nden nükleer fizik uzmanı Lars-Erik De Geer ve ekibi ilk patlamanın da nükleer olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu ifade ediyor.

Eğer bu bulgu doğruysa nükleer enerji santrallerinin asla nükleer patlamaya sebep olmadığına dair verilen güvenceyle çelişiyor.

Aksi durumda böylesi bir patlama imkansız olacaktır. Ekip iki patlamanın da radyoaktif maddeyi havaya fırlattığını ve rüzgarın onu taşıdığını savunuyor.

kaynak: http://beyinsizler.net/cernobil-felaketinin-aslinda-neyin-sebep-oldugu-ortaya-cikti1/

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.