Dünyanın En büyük devlerinden olan dev kuruluş iflas etti! Duyuru yapılınca öğrenen şok oldu – biliyomuydun.com

Dünyanın En büyük devlerinden olan dev kuruluş iflas etti! Duyuru yapılınca öğrenen şok oldu

Ekonomi 29 Kasım, 19:06'de eklendi

Dünyanın En büyük devlerinden olan dev kuruluş iflas etti! 

Dünyanın en büyük jeneratör fabrikasına sahip olan Genpower Jeneratör için mahkeme iflas kararı verdi.

Ankara merkezli Genpower, bir çok kez Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine de girmişti.

Genpower Jeneratör San. ve Tic. A.Ş. Nisan 2016’da iflas erteleme istemişti. Şirket adına yapılan başvuruda, şirketin belli bir süre korumaya alınması ile birlikte

Genpower’ın yeniden toparlanabileceği kaydedildi. Ankara Batı Adliyesi Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuruya ilişkin davanın son duruşması 20 Ekim’de de yapıldı.

20 Ekim’deki 13’üncü celsede mahkeme, şirketin kurtarılamayacağına hükmederek Genpower’ın iflasına karar verdi.

Bu kararla birlikte, şirketin tasfiye işlemleri için dosya icra iflas müdürlüğüne gönderildi. Son duruşmada şirket adına konuşan Genpower’ın sahibi Müjdat Uslu, bilirkişi raporunun hatalı olduğunu söyledi. Şirket, iflas kararını 20 Kasım’da Sermaye Piyasası Kurulu’na iletti.,

BANKA BORCU 75 MİLYON LİRAYDI

Son üç yıldan bu yana bir dizi sıkıntı yaşayan Genpower Jeneratör’ün, finans kurumlarına 75 milyon lira borcu bulunuyordu. Bankaların takibe aldığı kredi tutarı ise 14,3 milyon TL seviyesindeydi.

KÜÇÜK BİR ALANDA BAŞLADI

18 yıl kadar önce temeli atılan Genpower Jeneratör, üretimine Ankara Etimesgut’ta başladı. Şirketin ilk üretim yeri, elektrik motoru fabrikasının içerisinde 350 metrekarelik bir bölümdü.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜNÜ KURDU

2001 yılına gelindiğinde ise Genpower Jeneratör, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bin 275 metrekarelik bir fabrikada faaliyetleri sürdürmeye başladı.

İlk fabrikası küçük gelmeye başlayan Genpower 2008 yılında yeni bir fabrika kurulması için hazırlıklara başladı.

Ankara 2. OSB’de kurulan fabrika 219 bin metrekare alan üzerine kurulu. 2011 yılında yatırımı tamamlanan fabrika, dünyanın en büyük Jeneratör fabrikası olarak biliniyor.

kaynak: https://www.ulusalpost.com/dunyanin-en-buyuk-devlerinden-olan-dev-kurulus-iflas-etti-duyuru-yapilinca-ogrenen-s-130281h.htm

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.