50 Milyon Euro rüşvet dağıtılan ülkede bugün: Beton zeminde yemek yiyen çocuklar – biliyomuydun.com

50 Milyon Euro rüşvet dağıtılan ülkede bugün: Beton zeminde yemek yiyen çocuklar

Yaşam 1 Aralık, 09:13'de eklendi

50 Milyon Euro rüşvet dağıtılan ülkede bugün: Beton zeminde yemek yiyen çocuklar

Belirli bir zümrenin büyük bir zenginlik içinde yaşadığı, milyon euroluk rüşvetlerin döndüğü, buna itiraz edenlerin ‘vatan haini’ ilan edildiği bir ülke varmış.

O ülkede çok ama çok büyük yoksulluk içinde milyonlar yaşarmış. İşte bu, o ülkeden bir öykü…

Şanlıurfa’da taşımalı eğitim sisteminin uygulandığı 24 sınıfta yaklaşık bin 600 öğrencisi olan Göbeklitepe İlkokulu’nda öğrenciler yemeklerini koridorda beton zemine oturarak yiyor.

Fotoğrafı Göktepe Mahalle Muhtarı Hüseyin Yalçın paylaştı çünkü artık başka çaresi kalmamıştı. Dile kolay tam 1600 çocuk.

Hepsi taşımalı eğitim öğrencisi yani evleri uzak. Yemeklerini okulda yemek zorundalar. Ama yemekhane yapılmıyor. Çocuklar, beton zemine oturup yemeklerini öyle yiyor.

Okula bir yemekhane yapılması için çalmadık kapı bırakmadı muhtar.

Muhtar Hüseyin Yalçın, girişimleri sonuçsuz kalıp okula yemekhane yapılmayınca çareyi bu fotoğrafı paylaşmakta buldu.

Yemek şirketi tarafından getirilen yemeği okulun koridorlarında yerde oturup yiyen öğrencilerin yer aldığı ve geçen Şubat ayında çektiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaştı.

Göktepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Yalçın, öğrencilerin yaşadığı yemek çilesiyle ilgili BİMER, Milli Eğitim, Kaymakam, Valilik ve belediyelere başvuru yaptığını söylüyor, “Her yere başvurdum ama maalesef okula bir yemekhane yaptıramadık.

Başaramadım, bir şey elde edemedim. Fotoğrafları Şubat ayında çekmiştim. Tabi biz her türlü başvuruları yaptık. Okul yönetiminin kararıyla öğrenciler, sonradan bir sınıfta yemek yemeye başladı.

Ancak bu da çözüm değil. Bin 600 öğrenci bir sınıfa nasıl sığar? Yani bu böyle bir sınıfta yapılacak bir şey değil. Çözüm, buraya yemekhane yapılmasıdır.

Öğrenciler yazın bahçede, kışın da böyle koridorda sıraların üzerinde yemeklerini yiyor. Hijyen yok. Masanın üzerine yemek dökülüyor. Bu sıralarda yemek sonrası ders görülüyor” diyor.

kaynak: https://storia.me/tr/@ben/milyon-euroluk-rusvet-dagitilan-3n4dyv

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.