Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi… [Balık isimlerine lütfen dikkat] – biliyomuydun.com

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi… [Balık isimlerine lütfen dikkat]

Yaşam 1 Aralık, 09:58'de eklendi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi…

Su Ürünleri Fakültemiz Öğretim Elemanları Dünya Faunasına 3 Yeni Balık Türü Daha Kazandırarak Sayıyı 21′e Çıkardı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut TURAN ve araştırma ekibi tarafından dünya faunası için 3 yeni sazan türü keşfedildi.

Prof. Dr. Davut TURAN, Arş. Gör. Cüneyt KAYA, Prof. Dr. F. Güler EKMEKÇİ ve Arş. Gör. Esra Doğan’ın bilimsel çalışmaları neticesinde Fırat Nehri’nde bulunan, ancak bugüne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş 3 yeni sazan türü keşfedildi. Bu türler Türkiye için endemiktir.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde daha önce 18 yeni türü dünya faunasına kazandıran Prof. Dr. Davut TURAN ve araştırma ekibi 3 yeni tür daha tanımlayarak bu sayıyı 21’e çıkarmıştır.

Keşfedilen yeni türler oldukça geniş bir dağılım alanına sahip olan Sazangiller (Cyprinidae) familyasına aittir.

Sazangiller omurgalı hayvanlar içerisindeki en büyük familyalardan birisidir ve bu familya 220 cinse ait 2400’ün üzerinde tür ile temsil edilmektedir.

Yeni keşfedilen üç yeni tür aşağıdaki gibi isimlendirilmiştir;

Alburnoides emineae; Prof. Dr. Davut Turan’ın annesi Emine TURAN’a atfedilmiştir.
Yeni türlerden Alburnoides emineae Mardin ilinin Nusaybin ilçesinde bulunan ve Fırat Nehri’ne dökülen Beyazsu’dan tanımlanmıştır. Bilinen maksimum standart boyu 7,8 cm’dir.

Alburnoides velioglui; Radyografik çekimlerde desteğini esirgemeyen Rize Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Opr.Dr. Hasan Basri VELİOGLU’na atfedilmiştir.

Bu tür Fırat Nehri’nin drenajları olan ve Erzurum ilinde bulunan Sırlı, Toprakkale ve Karasu çaylarından, Malatya ilinde bulunan Sultan Suyu’ndan ve Tunceli ilinde bulunan Pülümür Çay’ından tanımlanmıştır. Bilinen maksimum standart boyu 8,8 cm’dir.

Alburnoides recepi; Arazi çalışmalarına önemli katkıda bulunan Recep BUYURUCU’ya atfedilmiştir.

Alburnoides recepi Fırat Nehri’nin drenajı olan ve Gaziantep ilinde bulunan Merzimen Çayı’ndan tanımlanmıştır. Bu türün bilinen maksimum standart boyu 6,5 cm’dir.

kaynak: http://haber.erdogan.edu.tr/?p=1221

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.