Savcı Reza Zarrab’a Kaddafi’nin Türkiye’ye kaçırılan altınlarını sordu – biliyomuydun.com

Savcı Reza Zarrab’a Kaddafi’nin Türkiye’ye kaçırılan altınlarını sordu

Yaşam 1 Aralık, 19:09'de eklendi

İşte Zarrab’ın Kaddafi’nin kaçırılan altınlarıyla ilgili ifadesi…

Jöntürktv’nin haberine göre; Libya’nın 2011 yılında devrilerek öldürülen diktatörü Muammer Kaddafi’nin 200 milyar dolarlık servetinin akıbetiyle ilgili tartışmalar son günlerde yoğunluk kazandı.

ABD başta olmak üzere birçok ülke, kayıp servetin peşinde.

Kaddafi’nin servetinin nakit, altın ve mücevher olarak 200 milyar dolar civarında olduğu biliniyor.

Bu servetin bugüne kadar ABD ve Avrupa’da çeşitli bankalarda bulunan 70 milyar dolarlık bölümü ortaya çıkarıldı.

Peki ya henüz ortaya çıkmayan kalan 130 milyar dolarlık altın, mücevher ve nakit paraya ne oldu?

İddialara göre, Kaddafi’nin özellikle altınlarının (ki 144 ton civarında) bir bölümü Türkiye’ye getirildi ve getirenlerce paylaşıldı.

Kaddafi, 2011 yılında öldürüldükten sonra ABD, Fransa, Almanya, İngiltere ve başka ülkeler, servetinin peşine düştü. Kaddafi’nin servetini bölüştürdüğü birçok ülkedeki hesapları donduruldu.

Bu ülkelerden biri de Türkiye’ydi. ABD, çok önemli bir ismini Ankara’ya gönderip, Kaddafi’nin Türkiye’deki hesaplarının dondurulmasını istedi.

Bu hesaplardan bazıları donduruldu, ancak bazıları “dondurulacak” denilip öylece bırakıldı. Şimdi bakıldığında bu hesapların içinin boşaltıldığını görüyoruz. Bu işin bir yönü.

İkinci yön ise çok daha ilginç. Türkiye, 2011–2012 yıllarında Libya’da çok etkin bir rol oynadı. 2012 yılında Türkiye, ABD ile birlikte bir şekilde Kaddafi’nin altınlarının izine ulaştı.

Nitekim, 2012 Eylül ayında ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na gerçekleşen saldırının ardında da bu servet konusu vardı. ABD’nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens bu saldırıda öldürülünce Türkiye altınlarla ilgili inisiyatifi ele aldı.

Bu tarihten başlanarak Libya’dan havalanan birçok uçak önce bazı Afrika ülkelerine uğrayıp bu altınların büyük bölümünü Türkiye’ye taşıdı.

Türkiye’ye taşınan altınlar da, iktidardaki bazı ellerin yardımıyla gümrüklerden kolayca geçirilip paylaşıldı.

İşte bu altınlar Reza Zarrab’ı ABD’de konuşturmaya çalışan savcıların da gündeminde. Savcılar, Zarrab’a altınların akıbeti ile ilgili de sorular soruyor. Nitekim, yukarıdaki bilgileri aldığımız kaynağımız, bu konuda şunları söylüyor:

Gana’dan Türkiye’ye giden ve günlerce İstanbul’da bekletilen altın yüklü uçak, işin yalnızca bir bölümüdür. O uçak Gana’ya Libya’dan gitmiştir ve oradan da Türkiye’ye sis nedeniyle indiği söylenmiştir. Uçaktaki altının sahibi kimdir? Reza Zarrab.

Peki uçak kimin izniyle Türkiye’den havalanmıştır? Zafer Çağlayan. Bunlar bilinenler. O uçak gibi daha birçokları Libya’dan hareket edip bir Afrika ülkesine uğrayıp sonra Türkiye veya Dubai’ye Kaddafi’nin altınlarını taşıdı.

Altınları kimlerin paylaştığına gelince… Bu sorunun yanıtı da anlattıklarımızın içinde yer alıyor. ABD’li savcılar bu altınlarla ilgili sır perdesini aralamak için Zarrab’ı itirafa zorluyor.

Zarrab adına Gana’dan bir uçak dolusu altın getirilmiş, bu uçak Atatürk Havalimanı’nda bekletilmiş ve dönemin Ekonomi Bakanı olan Zafer Çağlayan’ın emri ile havalanıp Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitmişti.

İlginç olan şu: Zarrab’ın altınlarını taşıdığı söylenen uçak, Libya’dan Gana’ya gelmişti. Oradan aldığı altınlarla İstanbul’a uğrayıp sonra da BAE’ye gidecekti. Belgelerde, altınların sahibi Reza Zarrab gözüküyordu.

Uçak Atatürk Havalimanı’nda evraklardan şüphelenilip bekletildi. Çağlayan’ın devreye girmesi ile uçağın havalanmasına izin verildi. Fakat, BAE’ye giden uçak boş olarak havalandı.

O uçaktaki altınlar bir gecede Atatürk Havalimanı’nda nasıl yok oldu? İşte sorunun zoru burada. Zarrab’ın öfkesinin nedeni de bu soruda gizli.

Zarrab’a bu konu da soruldu. Çünkü, işin ucu İran’dan Türkiye’ye, Libya’da ABD Büyükelçisi’nin öldürülmesine kadar yüzlerce soru işareti barındıran konulara uzandı.

Kaynak: http://www.muhalifhaberler.com/savci-reza-zarrab-a-kaddafi-nin-turkiye-ye-kacirilan-altinlarini-sordu-3349.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.