Gargamel Karakterinin Asıl Amacı Ne? İşte Hakkında Pek Bilinmeyenler – biliyomuydun.com

Gargamel Karakterinin Asıl Amacı Ne? İşte Hakkında Pek Bilinmeyenler

Yaşam 10 Aralık, 12:12'de eklendi

Gargamel Karakterinin Asıl Amacı Ne? İşte Hakkında Pek Bilinmeyenler

Şirinler’i bulduğu her fırsatta kuyusunu kazmak isteyen amansız düşman Gargamel hakkında belki de ilk kez duyacağınız bilgileri derledik. Korkutucu bir evde şapsal kedisi Azman ile yaşayan Gargamel hakkında bu bilgileri okuyunca çok şaşıracaksınız. Haydi buyrun içeriğimize!

Gargamel Kimdir?

Şirinler’e karşı büyük bir nefret besleyen, kambur duruşu, yırtık siyah cübbesi ve çürük dişleriyle Gargamel kısacası herkesten her şeyden nefret eden bir karakter.

Öyle ki işine geldiği gibi hareket eden Gargamel için makyavelist bir karakter diyebiliriz, yani amaçları uğruna her şeyi feda edebilen.

Gargamel, kedisi Azman’la birlikte yaşamaktadır. Şirinler’e olan nefretini kedisi Azman’dan çıkaran Gargamel, aslında oldukça beceriksiz bir karakterdir. Şirinler’i ele geçirmek için giriştiği planların hepsi suya düşmektedir.

Bununla birlikte kendisi büyücüdür. Büyük bir büyü kitabı sayesinde çeşitli hinlikler yapan Gargamel, tıpkı Road Runner’ın düşmanı Coyote gibi hep başarısız olmaktadır.

Şirinler ile Olan Husumeti

Belçikalı karikatürist Pierre “Peyo” Culliford’un 1959’da yayınlanan Le Voleur de schtroumpf adlı kitabında Gargamel, Şirinler’den birini ele geçirip altın yapmak için kullandığı tarife katmak istediği yazmaktadır, yani o bir bakıma simyacıdır diyebiliriz.

Bunun üzerine Şirinler, ele geçirilen şirini kurtarırlar ve Gargamel ile Şirinler’in düşmanlığı işte böyle başlamaktadır. “Gargamel’s Time Trip” adlı bölümde Gargamel’i büyücülük okulundayken görürüz.

 Genç büyücünün ormanda gördüğü bir şirin üzerine araştırmalar yapar ve metalleri altına çevirmek için bir şirine ihtiyacı olduğunu anlar. Ve işte bundan sonra Gargamel’in tek amacı Şirinler’i ele geçirmek olur.

Gargamel Aslında Bir Simyacı

Gargamel genellikle büyücü olarak bilinir ama daha çok simya teknikleri kullanır. Çünkü nesneleri altına çevirme yeteneğine sahiptir.

Öyle ki bir kez kendini bebek Şirin’e çevirmişliği de vardır. Gargamel bazı zamanlar şirinleri yemek ister, bazen ise onlardan altın yapmak ister ve bazen de sırf onlardan nefret ettiği için onları yok etmek ister.

 Ormanda gezerken bazı Şirinler’i ele geçirse de Şirinler’in asıl köyünü bir türlü bulamaz ve bu Gargamel’i epey sinirlendirir. Bazen de köyü bulsa da Şirin Baba’nın büyüsü ya da başka sebeplerden dolayı bir türlü amacına ulaşamaz.

Zor Çocukluk

Aslında Gargamel karakterinin bu acımasızlığı çocukluğundan gelmektedir. Mesela Gargamel doğum günlerinden nefret eder, zira kimse onun doğum gününü kutlamamış ve hediye vermemiştir.

Halbuki Gargamel’in tek istediği doğum gününün hatırlanmasıydı. Annesi de kötü davranmış çocukken, bu da onu daha da kışkırtmış. Aslında Gargamel sadece ve sadece yalnız bir karakterdir.

Kendini çirkin bulması, kimsenin onu sevmediğini düşünmesi, içten içe kırgınlığı, vs. Hatırlayanlar olur; bir bölümde Gargamel, kendi teknikleriyle yarattığı Sassette adlı şirinin ona karşı iyi davranmasıyla gözyaşlarına boğulur.

Hatta adını hatırlayamadığım başka bir bölümde ormanda bir flüt sesi duyar, huşuya kapılır ve doğru yola gelerek Şirin Baba’dan özür diler.

Çok uzun yıllardır kendinde olmadığını ama artık iç huzura kavuştuğunu ifade eder. Ama bu flütün etkisi kısa sürer ve Gargamel eski haline geri döner. 

Gargamel’in Dostları ve Aşkları

Gargamel bazen de Şirinler’in diğer düşmanlarıyla işbirliği yapmaktadır. Baltazar mesela Gargamel’den daha büyük bir tehdittir ve onun karşısında iki büklüm olur kendisi.

Peki ya Gargamel’in kadınlarla ilişkisi? Bu konu hakkında çok bilgiye sahip değiliz ama bir bölümde Hogatha adlı cadı kendini güzel bir kadına çevirerek Gargamel’in büyülü küpesini çalmaya çalışır.

Bazen Gargamel’in annesini de gördüğümüz olur; oğlunu evlendirmek isteyen annesi onu toprak sahibinin kızıyla tanıştırır ama kız hiç hoşlanmaz Gargamel’den.

Haliyle Gargamel’de nefret eder kızdan, diğer her şeyden olduğu gibi. Ancak kızda Şirinler’in köyüne dair bir harita vardır ve bu nedenle evlilik teklifi eder. Düğüne Şirinler’in gelmesiyle evlilik iptal olur.

Gargamel’in annesi oldukça zor bir kadındır. Azman’dan nefret eder, anlaşılması güçtür. Gargamel ise annesinden öcü gibi korkmaktadır,  adeta karşısında titremektedir.

Miskin

Miskin’i hatırlıyor musunuz? Gargamel’in çırağı. Büyücülük okuluna kabul alamayan Miskin, aklı sıra Gargamel’den büyücülük eğitimi almak istemektedir. Şunu hemen belirteyim:

Gençlik yıllarında Gargamel büyücülük okulundan atılmıştır ve Miskin, Gargamel’den daha bilgili olmasına rağmen tecrübe eksikliği yaşamaktadır.

Çizgi filmin 1989 yılındaki son sezonunda Şirinler zaman yolculuğu yaparlar ve Gargamel farklı tiplere bürünür.

Bazı Hint bir rahip, bazen bir Rus köylüsü bazen de İspanyol boğa güreşçisi kılığına girer. Hatta bir bölümde Mısırlı bir firavunun sağ kolu bile olur.

Şirinler Nasıl Yaratıldı?

Belçikalı karikatürist Pierre Culliford, namı diğer Peyo tarafınca 1958 yılında yaratılan Şirinler, bu yıldan sonra çeşitli karikatüristlerin de katkısıyla büyüdü.

1981 senesinde Hanna-Barbera animasyon stüdyosu tarafınca çizgi film halinde televizyona uyarlanan Şirinler 1993’e kadar sürdü.

Kendilerine ait sempatik bir köyde yaşayan Şirinler, mantar benzeri evlerde yaşarlar ve hepsinin nevi şahsına münhasır özellikleri vardır.

Gözlüklü şirin ukalanın önde gidenidir. Aşçı şirin köyün yemeklerini yapar, obur şirin önüne ne gelirse yalayıp yutar, somurtkan şirin Gargamel misali her şeyden nefret eder; usta şirin Yekta Kopan’ın seslendirmesiyle köyün tüm ince işlerini haller, kolları kaslı ve dövmelidir.

Şirinler’i teker teker anlatmanın pek bir anlamı yok, zira millenial olarak adlandırabileceğimiz 1980 ve 2000 doğumlu herkesin yolu mutlaka Şirinler’le kesişmiştir.

Şimdi gelin isterseniz çocukken akşamüstü okuldan eve dönünce derhal Kanal D’yi açıp yayınlanmasını beklediğimiz Şirinler’in bir bölümünü izleyelim, Şirinler ve Gargamel’in didişmelerini daha yakından görelim.

kaynak: https://unimetre.com/gargamel-karakterinin-asil-amaci-ne-iste-hakkinda-pek-bilinmeyenler-1697

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.