Yeni Zarrablar görevde: Ekim’de kaynağı bilinmeyen 3,8 milyar dolar Türkiye’de – biliyomuydun.com

Yeni Zarrablar görevde: Ekim’de kaynağı bilinmeyen 3,8 milyar dolar Türkiye’de

Ekonomi 12 Aralık, 08:21'de eklendi

Yeni Zarrablar görevde: Ekim’de kaynağı bilinmeyen 3,8 milyar dolar Türkiye’de

Ekim’de kaynağı bilinmeyen 3,8 milyar dolar Türkiye’ye giriş yaptı. Kaynağı bilinmeyen para girişinin artışı ve Türkiye’nin bu yılki altın ticaretinin 2012-2013 yılları ile benzerlik göstermesi dikkat çekiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı ekim ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Cari işlemler dengesi, ekim ayında 3,83 milyar dolar açık verdi.

Piyasanın beklentisi 4,1 milyar dolar düzeyindeydi. Bu rakam sonucunda 2017 Ocak-Ekim döneminde cari açık 35,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Net hata noksan ekimde 3,8 milyar dolar oldu.

Öte yandan eylül ayı cari işlemler açığı 4,53 milyar dolardan 4,56 milyar dolara revize edildi.

Net hata noksanının çok fazla olması ve Türkiye’nin bu yılki altın ticaretinin 2012-2013 yılları ile benzerlik göstermesi dikkat çekiyor.

Türkiye on ayda 6,1 milyar dolarlık altın ihracatına karşılık 14 milyar dolarlık ithalat yaptı. Bu tutarlar, Türkiye İstatistik Kurumu kayıtlarında “külçe altın” olarak geçiyor.

Altın ticaretinin merkezinde Reza Zarrab’ın da paravan şirketler aracılığıyla altın ihraç ettiği Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

On ayda Türkiye 6,1 milyar dolarlık külçe altın ihracatının 5,1 milyar dolarını Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştirdi. Yani altın ihracatının yüzde 83’ü BAE’ye yapıldı.

Sendika.Org

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.