Devlet yurdunda etüt salonu kapatıldı, yerine ‘dini sohbet’ odası getirildi – biliyomuydun.com

Devlet yurdunda etüt salonu kapatıldı, yerine ‘dini sohbet’ odası getirildi

Yaşam 12 Aralık, 08:25'de eklendi

Devlet yurdunda etüt salonu kapatıldı, yerine ‘dini sohbet’ odası getirildi

Devlet yurdunda ders çalışmak için kullanılan etüt salonu kaldırılarak yerine ‘dini sohbet’ odası yapıldı.

Adana Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda ders çalışmak için kullanılan etüt salon kaldırılarak yerine ‘dini sohbet’ odası yapıldı. Psikolojik danışman yerine ise ‘manevi rehber’ getirildi.

Evrensel’den Mesut Baylav‘ın haberine göre; yurtta kalan öğrencilerden biri, çalışma salonlarının yetersiz olduğunu belirterek, “Yetersizliğe rağmen, var olan çalışma salonunu odalara ayırdılar. Bir kısmını sohbet odası yaptılar, diğer kısmını da devlet tarafından atanan Diyanet Personeline verdiler” dedi.

‘Sohbet odası’nda her hafta cuma günleri dışarıdan birilerinin gelip sohbeti gerçekleştirdiğini söyleyen öğrenci şunları aktardı:

“Önceden Nur cemaatinden 25-30 yaşlarında iki kişi geliyordu. Bunların ev sohbetine gidiyorduk. Said Nursi’nin kitapları okunuyordu. Sohbetlerin sonunda çeşitli ikramlar yapılıyordu.”

KREDİ YURTLAR KURUMU İMZALI

Sohbetin duyurusu için öğrenci yurdunda afişlerin yer aldığı öğrenilirken afişlerde, “Aklınıza gelen tüm imani meselelerin cevabını merak edenler var mı?

Dünyaya niçin geldik? İnsan olarak vazifemiz nedir? Namaz niçin vardır? Günahlar insan fıtratını nasıl bozar?” ifadelerinin altında “Ve devamını merak edenler için kaçınılmaz fırsat!” sloganıyla sohbetlere çağrı yapıldı. Afişin altında Akdeniz Kültür ve Eğitim Vakfı ile birlikte Kredi Yurtlar Kurumu’nun imzası bulunuyor.

İNGİLİZCE GİTTİ, KURAN KURSU GELDİ

Adana’da bir başka devlet yurdu olan Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu’nda ise geçtiğimiz senelerde açılan saz kursu, İngilizce kursu benzeri etkinlikler artık yok.

Bu kursların yerini Kuran, Arapça, Osmanlıca, Siyer-i Nebi gibi kurslar aldı. Öğrenciler yurtta, her hafta yurt yönetiminin izniyle sohbetler düzenlendiğini söylüyorlar.

Sohbetler, “Rabbinden Sana Davet var!”, “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz”, “Haydi Üniversiteli Gençler Umreye” ve benzeri başlıklar altında gerçekleştiriliyor.

Yurttan atılma çekincesiyle isimlerini vermek istemeyen öğrenciler, yurtta gerçekleştirilen cemaat ve tarikat etkinliklerinin neredeyse tamamının İslamiyet, Osmanlıcılık üzerine yapıldığını aktardı. Öğrenciler,  “Devlet yurtlarının cemaat yurdundan farkı ne?” diye sordu.

AVUKAT DEDİLER ‘VAİZ’ ÇIKTI

Öğrencilerden biri, başından geçen bir ‘sohbet’ anısını şöyle aktardı: “Yurda  bir avukatın geleceğini ve öğrencilere mesleki alanıyla ilgili tecrübelerini aktaracağı  söylediler.

Bunun üzerine etkinliğe gittim. Bir baktım avukat, Hz. Adem’den başlayıp İslam hukukunu anlatmaya başladı. Anladım ki, bizleri böyle etkinliklerle dini sohbetlere çağırıyorlar ve propaganda yapıyorlar.”

Öğrenci sözlerine şöyle devam etti: “Cemaat yurdunda da aynı etkinlikler vardı. Devlet, kendi yurdunu cemaatlerin tarikatların kucağına bırakıyor.”

Yurt yönetiminin İngilizce kursunu “öğretmen bulunamadığı” gerekçesiyle iptal ettiğini vurgulayan Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileri, sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak etkinlikler yapılmasını istediklerini söylüyorlar.

PSİKOLOG YERİNE DİYANET GÖREVLİSİ

Yurda diyanet tarafından atanmış, “Manevi Destek Uzmanı” adı altında gelen görevlinin her hafta sohbetler düzenlediğini dile getiren bir yurt öğrencisi, “Biz üniversiteye bilimsel, demokratik eğitim almak için geldik fakat yurtlardaki durum bunun tam tersi” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen sohbetlerde, Suriye’deki gelişmelere dair de konuşulduğunu söyleyen bir başka öğrenci, “Halep’te, İdlib’te kardeşlerimiz zor durumda. İslamiyeti götürmemiz gerekiyor” çağrısı yapıldığını belirtti.

MÜDÜR YARDIMCISI: TALİMATLA YAPIYORUZ

İddialar üzerine ulaşılan Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu Müdür Yardımcısı Mevlüt Altınsever, yurtta kendi düzenledikleri etkinliklerle ilgili bilgi verme yetkilerinin  olmadığını söyledi. Kendilerine, Spor Genel Müdürlüğünden gelen talimatları uyguladıklarını iddia etti.

kaynak: http://ilerihaber.org/icerik/devlet-yurdunda-etut-salonu-kapatildi-yerine-dini-sohbet-odasi-getirildi-79810.html

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.