Muhasebe Alanında Çalışmak İçin 5 Önemli Adım – biliyomuydun.com

Muhasebe Alanında Çalışmak İçin 5 Önemli Adım

Ekonomi 16 Aralık, 20:56'de eklendi

Muhasebe Alanında Çalışmak İçin 5 Önemli Adım

Muhasebe alanında çalışmak için öncelikle muhasebecinin ne iş yaptığını bilmeniz ve bu alanda eğitim aldıktan sonra deneyim kazanarak meslek hayatına başlamanız gerekiyor. Muhasebeci olmak için yapmanız gerekenleri sizler için 5 maddede topladık.

1- Muhasebe İş Alanını Öğrenin

Muhasebeci ticari faaliyette bulunan gerçek kişilerin ya da tüzel kişilerin sahibi olduğu işletmelere dair muhasebe defterlerini hazırlayan, bilanço, kar- zarar tablosu ve çeşitli beyannameler ile bazı belgeleri düzenleyen ve tüm çalışmalarını muhasebe ilkeleri ve hükümleri gereğince gerçekleştiren kişidir. Muhasebe işlemlerinin büyük bölümü artık internet ve bilgisayar sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor.

2- Muhasebeci Olmak İçin Gerekli Eğitimi Alın

Muhasebe alanında büyük çaplı bir kariyer hedefiniz varsa üniversitelerin “iktisadi ve idari bilimler fakültesi” bölümlerinden birini tercih etmeniz gerekiyor.

Bu fakülteye bağlı olan muhasebe bölümünü tercih edebileceğiniz gibi diğer bölümlerden birini seçerek de muhasebeci olarak çalışabilirsiniz.

Eğer 2 yıllık bir eğitim alarak meslek hayatına bir an önce başlamak isterseniz ön lisans ile muhasebe eğitimi alabilirsiniz. Üniversite eğitimi almak istemeyenler Halk Eğitim Merkezleri ve bazı firmalar tarafından verilen muhasebe kurslarına katılabilir.

3- Meslek Deneyimi Kazanın

Her meslekte olduğu gibi muhasebe alanında da deneyim büyük önem taşıyor. Muhasebe alanında gerekli eğitimi aldıktan sonra staj yaparak meslek deneyimi kazanmalısınız.

Mesleki açıdan gerekli tüm bilgileri tecrübe ettiğinizden emin olana dek stajınıza devam edin. Staj için büyük firmaların muhasebe departmanlarını tercih edebilir ya da serbest muhasebe alanında hizmet veren bir muhasebeciyi seçebilirsiniz.

4- Düzenli Çalışma Planlaması Yapın

Bir muhasebeci olarak çalışacaksanız, hiçbir belge ve evrak hazırlama ya da ilgili yere ulaştırma noktasında gecikme olmamalıdır. Bu da düzenli bir çalışma programını zorunlu kılıyor. Kendiniz için bir çalışma planlaması yapın.

5- Artık İş Bulma Zamanı

Tüm bu süreçleri tamamladığınızda artık iş aramanızı vakti geldi demektir. Öncelikle bir CV hazırlamanız gerekiyor. Bazı kişisel bilgilerin yanı sıra muhasebe alanında aldığınız eğitim ve kurslar ile staj yaptığınız yerleri özgeçmişinize eklemeyi unutmayın.

Muhasebe iş ilanlarını görmek için https://muhasebeisilanlari.com adresine tıklayın. Muhasebe alanında en güncel ilanları en hızlı şekilde görüntüleyebileceğiniz bu adres iş ve eleman bulma noktasında sıklıkla tercih ediliyor.

Bu adrese başvuru yapmak istediğiniz iş ilanlarını seçerek online iş başvurunuzu gerçekleştirin.

Başvuru yaptığınız işyerlerinden mülakat talebi gelmesi durumunda aldığınız eğitime dair bilgileri gözden geçirmenizde fayda var. Beyanname verilme ve ödeme tarihleri, hesap planlarındaki kodlar, SGK işe girişlerle ilgili prosedür gibi çeşitli sorularla karşılaşabilirsiniz.

kaynak: https://muhasebeisilanlari.com/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.