Kendi kendine yanarak kül olma hastalığı – biliyomuydun.com

Kendi kendine yanarak kül olma hastalığı

Sağlık 20 Aralık, 11:16'de eklendi

Kendi kendine yanarak kül olma hastalığı

Sebebi bir türlü kesin olarak açıklanmayan bu fenomeni beraber irdeleyelim. Gerilim dolu bir yazı sizi bekliyor.

Sebepsizce, görünürde mantıklı hiçbir neden yokken kendi kendine yanan ve bedeni kül halde bulunan insanların gizemi hala tam manasıyla çözülemedi.

Uzun yıllardır kendi kendine yanarak kül haline gelen vakalar tarihe konu oldu; fakat bilim bu konunun karmaşıklığı karşısında çoğu kez eli kolu bağlı, sessizce sadece izledi.

Bilimin hala bu tuhaf vakalarla ilgili net bir karara varamamasının sebeplerinden biri de: İnsanın kemiklerinin yanması; ancak buna rağmen etrafında kendisinden başka hiçbir eşyanın, hatta bazen üstündeki kıyafetlerin bile yanmaması. Bu sebeple bilim; bu aniden küle dönen insan vakalarında tespitsiz ve çözümsüz.

İnsan vücudunun dış etkenler olmadan yanması ve tamamen küle dönüşebilmesi için en az 1500 santigrat derece gerekiyor.

Olayın birden, televizyon karşısında veya yatakta uzanırken gerçekleşmesi ise fantastik filmlere konu olabilecek cinsten.

Peki bu durum nasıl açıklanabilir?

Yapılmış olan araştırmalar ne gösteriyor? Spontaneous Human Combustion (SCH) yani ‘Kendi Kendine Yanan İnsanlar Fenomeni’ nedir?

Kayıtlara Geçen Kendi Kendine Yanarak Ölen İlk İnsan

Bu vakaların ilki 1663 senesinde gerçekleşiyor. Evin hizmetçisi; ev sahibini (Nicole Milley) kendi odasında kül yığını halinde bulur.

Odada halen savrulan küllere rağmen, yatak ve diğer eşyalar çıkan bu ‘yangın’dan zarar görmemiştir.

Bu olay sonrası fazlasıyla araştırma yapılmıştır, yaşanan bu ölüm; kayıtlara alınarak ‘sebepsizce kendi kendine yanma’ vakasının ilk örneği olarak yerini almıştır.

Nasıl Oluyor da İnsan Dış Etken Olmaksızın Kendi Kendine Yanabiliyor?

Bu tuhaf ve gizemini koruyan durum; genellikle kişi tek başınayken gerçekleşiyor. Olay çok kısa süre zarfında yaşandığı gibi, yanan kişi ses çıkarmıyor ve yardım beklemiyor. Olaylar kesin olarak ölümle sonuçlandığından nasıl gerçekleştiğine dair ilk ağızdan bilgi edinilemiyor.

İnsan vücudunun içten gelen ateşle yanmaları tahmini; oldukça basit; ama delillerin yetersizliğinden dolayı da bunun ötesine gidilemeyen bir öngörü.

Bilimsel mi, Parapsikolojik mi?

Birçok paranormal olayda da insanların direkt olarak yanarak küle dönmesi açıklanamamıştır. Bir grup parapsikolojik etkileri savunurken, bir grup da bilimsel etkileri savundu.

Bilimsel olarak National Geographic’in belgesel olarak ele aldığı bu konu için ateş küreleri, fitil, hücresel reaksiyonlar öne sürüldü. Bilim adamlarının üzerinde durduğu iki iddia mevcut:

Bilimadamı Livingstone Georkart; bu esrarengiz yanma olayının Magnotosfer ve yerkürenin etrafını saran iyon kısmının arasında gerçekleştiğini düşünüyor.

Bu olaydaki etkileşimde yeryüzünün belirli kısımlarında ‘elektrik alanları yanma vakası’ gerçekleşiyor.

Yıldırım da bir elektriktir; ancak yıldırım; düştüğü yerdeki bir ağacı tutuşturabilir. Peki bu olayda eşyalar neden yanmıyor?

Microwave Kuramı; mikrodalga fırına konulan bir tavuk veya pilav pişerken tabağın ısınmaması bu konuyla benzerlik gösteriyor.

Birbiriyle çarpışan moleküller; meydana ısı verir ve mikrodalga fırına konan yemek böylece pişmiş olur.

Ancak yanarak ölen insanların hücre molekülleri birbirlerine çarpıp insanları yakıyorsa, bu moleküller etraftaki diğer objeleri neden yakmıyor?

Kendi Kendine Yanan İnsan Vakaları

1885 yılında Amerika’da yaşanan olayda 3 kişi yılbaşını kutluyorlar. Ev sahibi çift ve işçileri mutfakta içki içtikten sonra, işçi; odasına çıkıyor.

Sabah mutfağa indiğinde mutfakta keskin bir koku olduğunu hissedip yerde ince bir yağ tabakası görüyor.

Ev sahibi adam ölmüştü; fakat yerdeki döşemede de yanık bir delik vardı ve bu delikten bakıldığında evin hanımının kemik ve külleri açıkça görünüyordu.

Bu konuya dair ilk güvenilir kaynak: Fransız Jonas Dupont’un ‘De Incendiis Corporis Humani Spontaneis’ adlı kitabıdır.

19.yüzyılda İngiltere ve Fransa’da bu olayla ilgili yaşananlar arttı. Yanarak ölen insanların çoğunun alkolik olduğu savunuldu, Tanrı’nın cezası olarak niteleyenler de vardı.

O dönem birdenbire yanma vakaları; biraz paranormal ve mistik bir konu olduğundan, bilim adamları; bu konuyla bir süre hiç ilgilenmediler.

Jules Verne, Emila Zola, Charles Dickens, Mark Twain ve Balzac gibi yazarların eserlerinde de bu aniden yanma olayları yer buldu.

Ancak 19.yüzyılın yanı sıra 20.yüzyılda da bu vakalar görülmeye devam edildi. 1951 senesinde Mary Reeser; dönemin gelişmiş şartları içerisinde en kolay incelenen vakalardan oldu.

2 Temmuz 1951 senesinde oğluna ve torununa yaptığı ziyaret sonrası uyku haplarını alarak uyumak için odasına çekilmişti.

Sabah ise odadan içeri girildiğinde kül yığını vardı ve bu kül yığını içinde sadece tek bir bacak vardı. Eşyalar kararmış; fakat yanmamışlardı.

8 Kasım 1964 senesinde Helen Conway; koltuğunda otururken bacakları sağlam olmasına rağmen vücudu kül olarak bulundu.

5 Aralık 1966 senesinde ise Dr. John Irving Bentley; evinin banyosunda kül olmuş vaziyette yakalandı.

Bütün bunlar dışında yakın geçmişte 2000-2011 seneleri arasında ABD ve Avrupa’da 12 kendi kendine yanan insan vakası bildirildi.

kaynak: https://storia.me/tr/@Nactrem/kendi-kendine-yanarak-kul-4awsat

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.