Üstünüzde denenmesi yerine ölmeyi tercih edeceğiniz 8 tarihi tedavi yöntemi – biliyomuydun.com

Üstünüzde denenmesi yerine ölmeyi tercih edeceğiniz 8 tarihi tedavi yöntemi

Sağlık 20 Aralık, 11:33'de eklendi

Tıbbın hangi yollardan geçtiğini görünce insan bir garip oluyor.

Tıp birikimle ilerleyen bir bilim dalıdır. Yani şu anki tedavilerin hepsi aslında belki de 3000 yıllık deneme-yanılma geçmişinin ürünüdür.

İşte aşağıdaki tedavi yöntemleri de denenmiş ve zamanla işe yaramadığı görünmüş yöntemlerden oluşuyor.

7. Kan akıtma tedavisi

Kolunuzun veya bacağınızın kesilip, ‘’kötü kanın’’ dışarı atılması üzerine kurulu tedavi yöntemi. Eski zamanlarda her türlü hastalığın tedavisi olarak görülürdü.

Hint ve Arap kaynaklarında sıkça kullanıldığı belirtiliyor. 19. yüzyıla kadar bu yöntem epey popülerdi.

Hatta George Washington bile kan akıtma yöntemiyle tedavi edilmeye çalışılmıştır. Fakat kısa süre sonra hayatını kaybetmiştir.

6. Keçi yağıyla diş çürüğü tedavisi

İbn-i Sina diş çürüğü tedavisi için, içinde keçi yağı, ban otu ve soğanın da bulunduğu bir karşımın, kaynatılıp içilmesi gerektiğini yazmıştır.

Avrupa’da ise bu iş daha çok büyüyle çözülmeye çalışılmış. Eğer diş çürüğünüzü tedavi etmek istiyorsanız gece yarısı bir kurbağa yakalayıp ağzına tükürdükten sonra, sihirli sözcükleri söylemeniz gerekiyormuş…

5. Hamile kadınların oturarak doğum yapması tavsiye edilirdi

Aslında antik Hindistan’daki doktorlar, bebeklerin rahim içerisindeki pozisyonunu değiştirebilecek bilgi ve birikime sahipti.

Hatta Afrika’daki kabile şifacıları kadınlara sezaryen bile uygulayabiliyordu. Ancak orta çağda Katolik Kilisesi’nin etkisiyle bu yöntemler tamamen unutuldu.

Yanlış doğurtma tekniklerinin telkin edilmesi sonucu ise birçok kadın doğum sırasında hayatını kaybetti

4. Kronik hastalıklar egzersizle ve kutsal suyla tedavi edilirdi

Hipokrat epilepsi hastalığının Tanrının bir cezası olduğunu düşünürdü. Orta çağda ise insanlar, bu hastalığın şeytanın insana musallat olmasının sonucu olduğu kanısındaydı.

Eski zamanlarda diyabet ve bunun gibi hastalıklar genellikle egzersiz ve şifalı bitkilerle tedavi etmeye çalışılırdı. Fakat hasta genelde hayatını kaybederdi.

Deri hastalıklarının ise tedavisi yoktu. Bu sebeple bu hastalıklara sahip olanların çan takması gerekiyordu. İnsanlar çan sesi gelen insanlardan korkar ve yaklaşmazlardı.

3. Şifa niyetine yılan zehri ve zehirli bitkiler kullanılırdı

Antibiyotikten önce insanlar ilaç olarak zehri sık sık kullanırdı. Bilim insanları bunun sebebinin, bazı zehirlerin içindeki anti-bakteriyel özellikler olduğunu düşünüyor.

2. Şifacılar baş ağrısını dindirmek için insanların kafatasını oyardı

Doktorlar baş ağrısının, kafatasının beyni sıkıştırması sonucu olduğunu düşünürdü. Bu sebeple yoğun ağrı hisseden kişilerin kafataslarını delip, bu baskıyı azaltmaya çalışırlardı. Bu tedavi yöntemi tarih öncesi insanlar tarafından bile kullanılmıştır.

1. Tütün dumanı lavmanı tedavisi

Sindirim problemleri ve karın ağrısı bu tedavi yöntemiyle iyileştirilmeye çalışılırdı. Avrupalılar bu yöntemi Kızılderililerden öğrenmişti. Ancak tütünün içerisinde nikotin olduğu ortaya çıkınca bu tedavi yöntemi popülaritesini kaybetmiştir.

kaynak: https://storia.me/tr/@Nactrem/ustunuzde-denenmesi-yerine-olmeyi-5qyz5

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.