Kadın ve çocukların istismarı davalarında ‘iyi hal’ indirimi kaldırılıyor – biliyomuydun.com

Kadın ve çocukların istismarı davalarında ‘iyi hal’ indirimi kaldırılıyor

Kadın 11 Ocak, 15:03'de eklendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadın ve çocukların istismarıyla ilgili davalarda iyi hal indiriminin kaldırılması konusunda çalışmanın sonuna gelindiğini ve düzenlemenin 2018 yılı içinde uygulamaya geçirilebileceğini söyledi.

Bu tür davalarda sanıkların takım elbise giyip yargılama süresince sakin tavırlar sergilemesi, mahkemeler tarafından ‘iyi hal’ olarak değerlendirilirken cezalarda indirime gidiliyor.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Kaya ‘iyi hal’ indirimleriyle ilgili “Kadını ve çocuğu istismar edene iyi hal indirimi kaldırılacak. Bundan böyle şiddete uğrayan anne ile çocuklar da koruma altına alınacak” dedi.

Sicil kaydı tutulacak

Kadına şiddet uygulayan kişilerle ilgili teknik takip sistemine de değinen bakan, can güvenliğinin sorun olduğu vakalarda kelepçe uygulamasının artık zorunlu olması gerektiğini belirterek, “Burada sayı 30’du. Bunu 600’e çıkarıyoruz. İl sayısını da ikiden altıya yükselttik. Şiddet uygulayan faile de öfke kontrolü çalışması yapıyoruz. Pilot il olarak Ankara’da 103 kişi tedavi ediliyor” dedi.

Kaya çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydının tutulacağını da kaydetti: “Bu periyodik olarak da istenecek. Düşünün cinsel istismarda bulunmuş bir öğretmenin mesleğine devam etmesi mümkün mü?”

‘Şiddet haberlerinin verilmesine karşıyız’

Kaya sözlerine şöyle devam etti: “Kadın konukevlerinin sayısı 137. Önümüzdeki dönemde nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyeler ve büyükşehir belediyelerine de kadın konukevi açma zorunluluğu getireceğiz. Açmayana yaptırım uygulayacağız. Reyting kaygısıyla şiddet haberlerinin verilmesine karşıyız. Bu ay içinde RTÜK ve tüm kanalların genel yayın yönetmenleriyle bu konuda bir toplantı yapacağız.”

Kaynak: http://www.diken.com.tr/yeni-duzenleme-kadin-ve-cocuklarin-istismari-davalarinda-iyi-hal-indirimi-kalkacak/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.