Türkiye’den çıkan patlayıcı yüklü gemi Akdeniz’de durduruldu – biliyomuydun.com

Türkiye’den çıkan patlayıcı yüklü gemi Akdeniz’de durduruldu

Politika 11 Ocak, 15:13'de eklendi

Yunanistan sahil güvenlik botları, Mersin ve İskenderun limanlarından yükleme yapan bir geminin kargosunda yüksek miktarda patlayıcı buldu.

Reuters’in haberine göre Tanzanya bandıralı gemi Girit açıklarında cumartesi günü durduruldu. Kargo içindeki 29 konteynırda, bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat, elektriksiz fünye ve 11 boş LPG tankı tespit edildi.

Yunan Tuğamiral Ioannis Argiriou, “Söz konusu malzemeler madencilikten, bomba yapımına ve terörist faaliyetlere kadar her türlü işte kullanılabilir” dedi.

Geminin sekiz mürettebatı gözaltında. Gözaltına alınan gemicilerin beşinin Ukraynalı, ikisinin Hintli, birinin ise Arnavutluk vatandaşı olduğu ifade edildi.

Geminin kayıtları, kargonun  Mersin ve İskenderun’da yüklendiğini, varış yerinin Cibuti ve Umman gözüktüğünü gösterdi. Ancak Yunan sahil güvenlik makamları, “Geminin sahibi kaptana yükü Libya’nın Misrata limanına bırakma talimatı vermiş” dedi.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, 2011 yılında uygulamaya konan ambargoyla iç savaş halinde olan Libya’ya silah satışı ve transferini yasaklamıştı.

Kaynak: http://www.diken.com.tr/reutersin-haberi-turkiyeden-cikan-patlayici-yuklu-gemi-akdenizde-durduruldu/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.